Konserler, sergiler ve tiyatro oyunları… İşte bu haftanın göze çarpan etkinlikleri.

İSTANBUL
OZZY OSBOURNE 30 EYLÜL’DE İSTANBUL’DA

Rock ve Heavy Metal müziğin kilometre taşlarından efsane İngiliz müzisyen Ozzy Osbourne, Türkiye’de vereceği ilk konserle yıllardır kendisini bekleyen hayranlarıyla buluşacak.

Sahne performansı ve renkli kişiliğiyle müzik hayatında 50 yılı deviren Osbourne, her biri hit olmuş liste başı şarkılarının yanı sıra onuncu stüdyo albümü olan “Scream”den de şarkılar seslendirecek.

Beşiktaş Kültür Merkezinin, Türkiye’ye getirdiği sanatçının konseri, 30 Eylül’de Turkcel Kuruçeşme Arenada saat 21.00’de başlayacak.

İKİ DEV KURUÇEŞME’DE

Türk pop müziğinin unutulmaz isimleri Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay, Turkcell Kuruçeşme Arenada sevenleriyle buluşacak. Yıllardır unutulmayan şarkıları yeniden seslendirecek olan ikili, dinleyicilere romantik bir akşam yaşatacak.

Bas Gitar’da Gürol Ağırbaş, Davul’da Cem Aksel, Perküsyon’da Birol Ağırbaş ve Tuşlu çalgılar’da Baki Duyarlar’ın yer aldığı orkestrayla sahneye çıkacak ikiliye, dört kişilik yaylı çalgılar grubu da eşlik edecek. 24 Eylül’de gerçekleşecek konser, saat 21.00’de başlayacak.

ÖZLEM BİTİYOR ŞEBNEM SAHNEDE

Rock denildiğinde Türkiye’de akla gelen isimlerin başında gelen Şebnem Ferah yaz bitmeden hayranlarının karşısına yine bir “Unplugged – Akustik Konser” ile çıkıyor. Şebnem Ferah,son albümü “Benim Adim Orman”da yer alan şarkılarının yani sira, geçmisten günümüze en hit sarkilarini akustik versiyonla yorumlayacak… Şebnem Ferah konseri 25 Eylül Cumartesi gecesi saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleşecek.

Uzun süredir beklenen bu konserinde sanatçıya, yıllardır birlikte çalıştığı Ozan Tügen (piyano), Metin Türkcan (akustik gitar), Aykan İlkan (davul), Buket Doran (bas gitar), Ceren Akyıldız (geri vokal) ile birlikte nefesli çalgılarda Serdar Barçın ve Toygun Sözen, akustik gitarda Can Şengün ve bir ¨yaylı çalgılar dörtlüsü¨ eşlik edecek.

“BARBAROS”LA TÜRK AKINCILIĞI

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştireceği “Barbaros”, İstanbul’un denizle olan dokusunu, çağdaş yaşamda insan-su ilişkisini tarihsel bağlantılarla işleyecek.

Özgün sanat yönetimi, kurgu ve koreografisi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmeni Beyhan Murphy’ye, müziği Mercan Dede’ye ait olan eser, Barbaros kardeşlerin 1500’lerde başlayan yolculuğunu anlatıyor.

Eserde, ayrıca Oruç Reis’in vefatından sonra Hızır Reis’in Kaptan-ı Derya oluşundan, Beşiktaş’taki vefatına kadar geçen zaman dilimini bugünün İstanbul ve Beşiktaş’ı, dans, müzik, görsel tasarım ve yazın gibi sanatın farklı disiplinleriyle harmanlanarak yansıtılıyor.

İki perdelik çağdaş dans draması olan “Barbaros”, Türk denizcisi Barbaros Hayrettin Paşa’nın, Andrea Dorya’ya karşı zafer kazandığı Preveze Deniz Savaşı’nın yıl dönümü arifesinde, 25 Eylül’de saat 20.30’da Sütlüce Haliç Kongre Merkezinde İstanbullularla buluşacak.

ŞEHİRDE TİYATRO VE CAZ

Yılın en dikkat çeken oyuncuları arasında gösterilen, “beoyuncuları”nın sahneye koyduğu “Tevellütten Mütevellit”, Türkiye MS Derneği yararına 25 Eylül’de Harbiye Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayınde sahnelenecek.

Emre Çoşkun’un yazdığı, Taylan Güner’in yönettiği, Aydan Burhan, Atilla Pekdemir ve Halil İbrahim Kalaycıoğlu’nun rol aldığı oyun, ruh biliminden habersiz bir psikologla sıra dışı dört hastanın terapi seansında yaşadıklarını anlatıyor. Gerçeğe dayalı gözlemlerin doğurduğu komik durumların oyunu, saat 21.00’de başlayacak.

Türkiye MS Derneği yararına gerçekleşecek etkinlik akşamı, “Tevellütten Mütevellit” oyununun dışında Hale Caneroğlu’nun sesinden caz dinletisi de yer alacak.

HANS VE HELGA SERGİSİ

Hans&Helga sergisi, Almanya’dan 6 çağdaş sanatçı ve bir performans grubunu Türk sanatseverlerle buluşturacak.

CDA Projects&Casa Dell’Arte Galeride düzenlenecek sergi, ironik ve eleştirel olarak, geçmiş ve bugünün Almanya’sına yapışmış, futboldan faşizm ve milliyetçiliğe, pornografiden bira ve Krautsalat’a (Alman usulü lahana salatası), aydınlanma ve romantizmden, güzellik ve çirkinliğin gerçekliğine kadar çok sayıda farklı konuyu inceliyor.

Resim, video sanatı, enstelasyon ve performans alanlarında güçlü örneklerini gösterecek sergi, beyaz bir küpe benzeyen galeriyi, Alman bayrakları ve Beck’s bira kasalarından oluşan bir sergi tasarımının yardımıyla, deneysel bir laboratuvar alanına çevirip, ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatacak.

24 Eylül’de açılacak sergi, 16 Ekim’e kadar gezilebilecek.

ANKARA
TULUATMASYON

Tunalı Hilmi’deki Mavi Sahne oyuncularının düzenlediği Sedat Demirsoy’un yönettiği Tuluatmasyon isimli oyun sahnelenecek. Mavi Sahne’deki izleyiciler oyun sırasında masalarında oturarak, içeceklerini de içebiliyorlar.

25 Eylül Cumartesi gecesi 20.00’de başlayacak olan oyunun bilet fiyatları 12.00 TL ile 15.00 TL arasında.

İZMİR
EZGİNİN GÜNLÜĞÜ

Yılların eskitemediği müzik gruplarından Ezginin Günlüğü Ankara’da 25 Eylül Cumartesi günü sahne alacak. Son albümleri ‘Çeyrek’i kuruluşlarırnın 25. yılında yani 2007’de çıkartan grup geçmişten günümüze sevilen şarkılarını seslendirecek. Grup Ankara Turan Güneş Bulvarı’nda halk konseri verecek.

MOR VE ÖTESİ

İzmir’in en önemli etkinlik mekanlarından bir tanesi olan Ooze Venue’de bu hafta sonu ünlü rock grubu Mor ve Ötesi sahne alacak.

YUSUF GÜNEY & RAFET EL ROMAN
Yusuf Güney ve Rafet El Roman Ataevler Bursa Suare’de sahne alacaklar. Düetleriyle son zamanlarda dikkat çeken ikilinin konseri 25 Eylül Cumartesi gecesi 22.30’da başlayacak. Konserin bilet fiyatları 34.50 TL ile 40 TL arasında.

HÜRRİYET

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.