Seyahat çantanızı şimdiden ayarlayın. Bu kitaplardan birini okuduktan sonra sizi seyahat etme duygusundan kimse alıkoyamaz. On kişiden oluşan büyük jürimizden altısının ilk tercihi Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si oldu. 

seyahatname

1- Başucu kitabı
SEYAHATNAME / EVLİYA ÇELEBİ – 10 cilt
Evliya Çelebi’nin 17. yüzyıla ait gördüklerini kendine has üslubuyla kaleme aldığı eser UNESCO Dünya Belleği Listesi’nde yer alıyor. Türk Kültür Tarihi ve Gezi Edebiyatı’nın en önemli eserinde Osmanlı topraklarındaki yaşamın derinliklerini bulacaksınız.

devr-i alem

2Uzağı yakın kıldı
80 GÜNDE DEVRİ ÂLEM / JULES VERNE
1872’de kaleme alınan roman, zengin bir İngilizin gerçekleştirilmesi imkânsız bir iddiaya girmesiyle başlayan macerayı konu alır.  Phileas Fougg servetini kaybetmemek için havayolu kullanmadan dünyanın çevresini 80 günde dolaşmak zorunda kalır.

krouch-yolda

3- İlham kaynağı
YOLDA / JACK KEROUAC
Kerouac ve arkadaşlarının 20. yüzyılın ortasında ABD’yi baştan başa dolaştığı yolculukları konu alır. Savaş sonrası Amerikan gençliğini en fazla etkileyen ve Beat kuşağını tanıtan eser olarak kabul edilir. Özgürlük, aşk, seks, açlık ve kalleşlik gibi her durumu bulacaksınız.

homeros

4- Eve dönüş
ODYSSEIA / HOMEROS
Antik Yunan edebiyatının İlyada’dan sonraki en büyük destanı. Troya Savaşı kahramanı ve İthake Kralı Odysseus’un Ogygie Adası’ndaki esaretiyle başlar. Macera dolu eve dönüş hikâyesi ve karısıyla evlenmeye çalışan kişilerle giriştiği mücadele anlatılır.

inatci-kereban

5- Vergiyi ödememek için
İNATÇI KERABAN / JULES VERNE
İnatçı tüccar Keraban Ağa ve Hollandalı tüccarın yolculuğunu anlatır. Üsküdar’a tekneyle geçeceklerken 10 paralık vergiyi ödememek için Kırım ve Kafkasya’yı dolaşacakları bir aylık yolculuğa çıkarlar.

Tournefort

6- Bitkilerin peşinde
TOURNEFORT SEYAHATNAMESİ / JOSEPH DE TOURNEFOT
Fransa krallık bahçelerinin bitkibilimcisi olan Tournefort yeni bitkiler bulmak için yolculuğa çıkar. Kitap,  ‘Aydınlanma Çağı’ndaki Avrupa’yı, Osmanlı’yı ve İran’ı anlatır ve günlük yaşama dair detaylı bilgiler verir.

gunden-kalanlar

7- İnsan manzaraları
GÜNDEN KALANLAR / KAZUO ISHIGURO
İngiliz malikânelerinin ihtişamını yitirdiği dönemin son büyük başuşaklarından Stevens, Amerikalı işvereninin arzuladığı düzeni kurmak için İngiliz taşralarında yolculuğa çıkar. Kitap, uşağın karşılaştığı insan manzaralarını anlatır.

ibn-battuta

8- 28 yıl boyunca
İBN BATTUTA SEYAHATNAMESİ
14. yüzyılda İbn Battuta’nın ülkesi Fas’tan çıkarak 28 yıl boyunca Mısır, Arap Yarımadası, Irak, İran, Anadolu, Bizans (İstanbul), Orta Asya, Hindistan, Maldivler, Çin ve Endülüs’teki seyahatini, devlet ve toplumları anlatıyor.

che-guevera

9- Devrime giden süreç
MOTOSİKLET GÜNLÜKLERİ / CHE GUEVARA
Che’nin 23 yaşında Alberto Granado’yla birlikte bir motosikletle çıktığı ilk Güney Amerika yolculuğunda tuttuğu günlüklerden oluşuyor. Küba Devrimi’ne giden süreci kahramanının ağzından okuyabileceğiniz bir kitap.

tanpinar

10- Şehirlerin duyguları
BEŞ ŞEHİR / AHMET HAMDİ TANPINAR
Yazar hayatta kaybolan şeylere duyduğumuz üzüntü ile yeniye karşı beslenen arzuyu temel alır. Kitap, İstanbul, Bursa, Ankara, Konya ve Erzurum’u kuru bilgi yerine duygularıyla anlatıyor.

Kimler seçti?
Doğan Hızlan, Cem Erciyes, Yekta Kopan, Mehmet Yaşin, Buket Uzuner, Burcu Aktaş, Saffet Emre Tonguç, Cemre Birand, Nedim Gürsel, Bedia Ceylan Güzelce.
(HÜRRİYET SEYAHAT)

 

kitap.radikal.com.tr

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.