1 2 3 5

İtiraf edelim; sinemayı Ayzenştayn, Godard, Bunuel, Bresson, Bergman, Haneke ya da Nuri Bilge Ceylan izleyerek sevmedik. Yeşilçam’ın aile melodramları, Hollywood’un gösterişli yapımları, western sinemasının kahramanları sevdirdi bu sanatı bize. Sonra aradan zaman geçti, büyüdük bu sanata olan ilgimiz giderek özel bir ilişkiye dönüştü.

Yeni yönetmenler keşfetmeye başladık. Ana akım sinema dışındaki yapıtlar ilgimizi çekmeye başladı. Sinemanın yalnızca ‘seyirlik’ bir sanat olmadığını aynı zamanda dünya meseleleri, insanlık halleri üzerine de söz söyleyen bir disiplin olduğunu keşfettik. İyi vakit geçirmek dışında, rahatsız olmak, sorular sormak, cevapsız kalmak için de filmler izlemeye başladık. İzledikçe merakımız daha da kabardı. Yeni yönetmenler aradık. Başka başka ülkelerin sinemalarını incelemeye aldık. Belgesel sinemanın yalnızca Afrika’daki aslanların hikayelerinden ibaret olmadığını fark ettik. Kısa filmin ne kadar güçlü ürünler ortaya koyduğuna hayret ettik.

Hal böyle olunca, sinema yalnızca izlenebilir olmaktan da çıktı. İzlediğimiz üzerine kafa yormaya, sinemayı daha yakından tanımaya ihtiyaç duydukça değişik kaynaklara da yönelmek zorunda kaldık. “Alman Dışavurumculuğu” hangi ihtiyaçtan doğmuştu acaba? Sovyet Sineması’nı yaratan koşullar nelerdi? 70’lerde yükselen Amerikan korku sinemasının muhafazakarlıkla nasıl bir bağı olabilir? Yeşilçam sinemasında melodramın kalıpları nelerdir? Sinema tarihi nasıl bir evrim geçirdi?

Bu sorular kafamızda şekillenmeye başladıkça, yalnızca film izleyerek değil, sinema üzerine okuyarak cevaplar bulabileceğimizi anladık. Bugün hatırı sayılır bir sinema külliyatına sahibiz. Hem yerli kalemler Türkiye sinemasının çeşitli dönemlerine ve ögelerine ilişkin kitaplar yazıyorlar hem de yayınevleri dünya sinemasına dair başucu kitaplarını Türkçeye kazandırıyorlar. Sayıları hiç kuşku yok ki onlarla ifade edilecek kadar çok temel kaynak birikmiş durumda. Ama biz yine de başucunda bulunması gereken on sinema kitabını paylaşalım. Sinema kitaplığı kurmak isteyenler için ‘giriş’ rehberi olur belki de.

 

idefix.com

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.