Soilwork… İsveç melodik death metalinin Göteborg dışından olup da, belki de en ünlü olan temsilcisi. Diğer gruplarla – Dark Tranquillity, In Flames, At The Gates- karşılaştırıldığında biraz genç bir grup olarak kalsa da başarıları hiç de azımsanacak gibi değil. 8. albümleri “The Panic Broadcast” bu yaz başında piyasaya çıktı. Grup ilk olarak All That Remains, Caliban, Bleed From Within ve Neaera eşliğinde küçük bir Avrupa turuna çıktı. 5 grubun katıldığı bir turneyi aslında kısa bir festival şeklinde adlandırsak yanlış söylemiş olmayız herhalde.

soilwork-konser-felsefehayat-min

28 Kasım’da Glasgow’da başlayan turnenin ayaklarından biri Göteborg’du. Yer, atmosferini beğendiğim Brewhouse. Malum 5 grup sahne alıcağı için gecenin erken start alması olası idi. Kaldı ki kapı açılış 7’deydi. Gruplar ise 7:30 dan sonra performans sergilemeye başladı. Bilmeyenler için küçük bir bilgi vereyim: Soilwork dışındaki grupların hepsi death metal/hardcore türüne aitti, dolayısıyla gece bir bakıma death metal festivali havasındaydı. Öyle ki, her grubun performans sergilediği zamanlarda pek de büyük olmayan pistte çok sayıda metal severin katıldığı pogolar oluştu.

Ama doğruyu söylemek gerekirse benim o gece orada bulunmam sebebim belli: Soilwork. All That Remains konserine son verdikten sonra sahnede hummalı bir ekipman değişimi yaşandı. Malum, bir bakıma gecenin “headliner”ı sahne alacaktı. Biz biralarımızı içerken bateri değiştirildi, ses sisteminde ufak ayarlar yapıldı, setlistler asıldı. Artık biz de biralarımızı bitirmiştik, önlere doğru ilerledik. Görevliler sahneyi terk etti, ışıklar kapatıldı. Kayıttan güzel bir intro çalınıyordu, onun eşliğinde grup elemanları teker teker gelmeye başladı. Introdan sonra son albümün ilk şarkısı ile konsere başladılar: Late For The Kill, Early For The Slaughter! Uzun sürecek gece start almıştı. Hayranların şarkılara eşliği, pogo oluşturulması, özellikle vokalist Björn “Speed” Strid’e gösterilen ilgi muhteşemdi. Ne kadar yeni albüm ağırlıklı bir setlist tercih etseler de konser alanındaki hayranların klasikleşmiş şarkılara- Nerve, As We Speak ve Stabbing The Drama gibi- olan tepkileri diğerlerinden çok farklıydı. Gecenin tek kötü tarafı -ki belki de bir konserde yaşayabileceğiniz en kötü şeydir- Soilwork’ün sadece 10 şarkı çalmasıydı. Öyle ki, biz bir ara ortam çok sıcak oldu, arkaya dinlenmeye gittiler diye düşündük ve İsveçce “bir daha” diye slogan atmamıza rağmen sahne görevlilerinin ekipmanları topladığını görünce acı gerçeği kabullenmek zorunda kaldık. Ne diyelim küçük (!) bir şaşkınlık yaşamama rağmen zannedersem kendimi Soilwork’ü ilk kez gördüğüm için şanslı saymam lazım.

Gecenin Setlisti:
1. Late For The Kill, Early For The Slaughter
2. Night Comes Clean
3. As We Speak
4. The Flameout
5. Nerve
6. The Crestfallen
7. Two Lives Worth of Reckoning
8. Let This River Flow
9. Bastard Chain
10. Stabbing The Drama

Ercan Yaman
04-12-2010

Ercan Yaman… Aslında çok bir şey beklememek lazım ne de olsa sadece iki kelime. Ama okumak isteyenler için de birkaç bir şey karalayayım. Eylül 1989 Samsun doğumluyum. Hava olsun diye değil, kendimi keşfetmeme elverişli ortam sağladığı ve kendimi borçlu hissettiğim için gururla söylüyorum: ODTÜ mezunuyum. Parası ile kimisi kıyafet alır, kimi ev alıp yatırım yapar, kimi gece hayatına harcar vb. Ben ise kazandığım parayı yeni yerler keşfetmek ve çok sevdiğim metal müzik uğruna harcarım. Başka da bir şey yok. Eleştiri ve sorularınıza ise her daim açığım, herhangi bir iletişim adresimi kullanabilirsiniz.

1 Yorum

  1. It’s really a nice and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.