Bir akşamüstü… Kimsesiz bir sahil… Gün batımının eşsiz manzarasında, kaybolmaya yüz tutmuş ufuk çizgisini arıyor gözlerim. Etkisini kaybeden güneş tenimizi yalayıp geçiyor. Üstümde ince bir kapri, yuvarlak güneş gözlüğü, kısa çiçekli gömlek…

Hafif bir esinti burnuma kokunu getirdiği vakit, deniz ve güneşi ardımda bırakıp sana doğru geliyorum. Küçük yüzünü avuçlarımın arasına alıyorum. Bedenim, şehrin gürültüsünden ve yanımdan geçen belli belirsiz kadınların, alkolle karışık ter kokularından bıktı usandı.

Karşımdasın, gün batımının gözlerini kamaştıran sıcağından rahatsız olduğunu duyurmaya çalışıyorsun sanki. Mutluluktan ağlıyorum, tek tek ıslanıyor kum taneleri. Özlemlerin en uzunu: En dağınık yalnızlık hayali… Tuhaf bir kavuşma ümidi… Her şeyden habersiz iki aşık. Anlamsız yaşamımızdaki son gün olduğunu bile bile birbirimize dokunuyoruz. Ya da öyle zannediyoruz, kim bilir!

Tuza bulanmış parmaklarım saçlarına değiyor… Sen bir şeyler anlatırken, ben derin mavi gözlerine dalıyorum, sanki dediklerinle ilgilenmiyorum. Küçücük ellerinle sakallarıma dokunduktan sonra “duydun mu beni” diyorsun. Bir an da irkilip, sırtımı kumun kavurucu sıcaklığına bırakıyorum. Beni mutlu görünce söylediklerini unutup, tatlı bir gülücükle yanıma uzanıyorsun.

Güneş… Son çizgilerini bırakıp denizin arkasına saklandıktan sonra, ruhlarımız geceyi beklemeksizin arınıyor, sıcaktan tutuşan bedenlerimiz sonunda huzura eriyor.
İşte o vakit, gözlerindeki mutluluğu gördükten sonra ölmeyi istiyorum.

Bahadır Çalışır

1942'de İstanbul'da doğmuştur. 1966'da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi, Fizik-Matematik Bölümünden mezun olmuş, 1970'de İsveç, Lund Üniversitesi, Teorik Fizik Kürsüsü-Nükleer ve Atom Enerjisi alanında doktora almıştır. 1970 - 1980 arası ODTÜ Fizik bölümünde öğretim üyeliği yapan Berkmen, 1979'da Yüksek Enerji Fiziği dalında doçent olmuştur. 1980 ile 2002 yılları arasında Viyanadaki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansında çeşitli görevler yaptı ve 30 Eylül 2002'de Birleşmiş Milletler UAEA'dan emekli olup İstanbul'a dönmüştür. Yerli ve yabancı birçok dergide çeşitli konularda onlarca makale yayınlamıştır. Üniversite seviyesinde yayınlanmış Fizik ders kitabı bulunmaktadır. Yıllardır İlkin Türkçe, felsefe, sufizm, ezoterizm ve spiritüalizm konularında araştırmalar sürdürmekte olup değişik konularda konferanslar vermekte ve makaleler yayınlamaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.