Aşktır insanları hayata bağlayan, aşktır insana her şeyi unutturan…
Ancak aşkın değişik halleri vardır.
Günümüzde en popüler aşk ise “Sosyal Medya” aşkıdır.

İnsanlar hayatlarının birçok evresini Facebook veya Twitter’da geçirmekten zevk alıyor ya da bir süre sonra bağımlı olmuş oluyor, bırakmak istese de bırakamıyor çünkü aşk ile bağlanmış oluyor.

Sosyal medyada insanlar “Kişilik bulma” çabasına giriyor bir nevi. Facebook, Twittera göre daha çok rağbet görüyor bu konuda. Çünkü insanlar beğenilmek duygusunu tadıyor. Hatta geçmişten günümüze bu sadece içten bir istek olarak kalmamış “Fotoğrafımı beğenir misin?” cümlesi birçok kez kullanılmaya başlanmıştır ve bu bir bulaşık hastalık gibi oldu diyebilirim. Hastalık diyorum; sebebi ise beğenilmek güzel bir duygudur özellikle kızlar için ama bunu bir başkasına yaptırmak zorbalıktır, zorunlu insan sevmedir. Twitter’da bu durum daha da farklılaşıyor retweet olayı ile insanlar bu sefer ünlü olma çabası içerisine giriyor. Bir ara bende böyle bir çaba içerisine girdim ve şükür durum çok kötüye gitmeden kurtuldum.

Olumlu ya da olumsuz etkileri, ilaçların bile insanlara yapmadıklarını yapıyor. Ölümler, ayrılıklar, küslükler, mutsuzluklar, mutluluklar, aşklar… ve daha sayamadığım birçok şey. Şunu görüyorum ki, gerçek yaşamı hayal kırıklıkları dolu insanlar yaşıyor sanal alemde ve bu insanlar bu ortamda istediklerini alıyorlar. Yeni bir çevre, yeni hayatlar, yeni yaşantılar… Her şey yeni oluyor, kendi dünyaları hariç. Gerçek hayatta insanlar “Biz eğleniyoruz her yerde!” dercesine fotoğraflar çekinip internet ortamında paylaştığında sosyal medyanın sosyal insanı bunları görüp mutsuz olabiliyor. Yani mutluluk fotoğrafının beğenilmesi ya da sanal ortamda arkadaşlarının çok olmasıyla değil, gerçek dostlarla, gerçek hayatla oluyor. Yani sanal mutluluk kalıcı olmuyor.

Peki, bu sosyal medyanın hiç mi iyi yanları yok, tabi ki var. Özellikle de öğrencilerin vazgeçilmezi Facebook bütün öğrencilerin birbirinden haberdar olmasını sağlıyor, sınav zamanları bu zamanların başında geliyor diyebilirim. Birbiri ile hiç iletişimi olmayan sınıf arkadaşları bu sayede kaynaşabiliyor, yalnızlık duygusundan kurtuluyor. Yani sanal âlemde oluşan arkadaşlık gerçek hayata taşınabiliyor. Ne kadar kalıcı oluyor bu da bir tartışma konusu tabi ki.

Başka ilgimi çeken bir konuya da değinecek olursam; Facebook ve Twitter insanların tartışma becerilerine iyi geliyor diyebilirim. Çünkü her çeşit insan var ve bunu ilk görüşte anlayabilecek bir yeteneğimiz yok. Fakat sosyal medya bunun ilacı oluyor elbette. Kişilerin görüşleri ne yönde açık ve net bir şekilde kişinin duvarını ziyaret ettiğimizde görebiliyoruz. Özellikle üniversite öğrencileri bu tartışma ortamlarda kendilerini geliştirme, heyecanlanmadan, utanmadan konuşma becerilerini geliştiriyorlar. Tabi ki gerektiği kadar sosyal medya içerisinde olmak şartıyla.

Hayatın her kesiti Facebook ya da Twitter değildir, ama bu sanal ortamı hayat kabul edenler, gerçek hayatta çok şey kaçırıyorsunuz. Sanıyorum ki bir gün “Sigarayı bırak!” sloganın yerini “Sosyal medyayı bırak!” sloganı alacaktır, ya da karamsar düşünüyorum bilemiyorum. Ufacık bir ışık dahi bize yetecektir. Yapmamız gereken tek şey “Yeteri kadar zaman ayırmak” tır.

Sezen Aksu

2 YORUMLAR

  1. evet zıhnı muptela edıcı bır yanı var, harvardıclar da bunu soyluyor,bu aracları dusundukce kendı hayatımıza gercek cevremıze duyarsızlasıyoruz, dıkkatımız azaldı.ınternet zıhnı cok yoran ve hatları karıstıran bır sıstem.ve cevremızde bızı anlayacak zekalar yoksa twıttera yonelıyoruz.. facebookta bır bılgı paylasmak cook havalı oluyor. herkes cok havalı ve cok vıcdansız aslında.. bu satır aralarında, proudy paylasımların altında gizli.. yasına gore guzel bır yazı.yasıtlarına gore..

  2. bence sosyal medyanın müptela edici tarafına da eğilmeliydin, bu yüzden yazı sanki eksik kalmış gibi, ama yine de senden istediğimi az çok çıkartmışsın Sezen… fena değil, bu arada sipariş üzerine yazan ilk yazarımsın, bunu da eklemeliyim, teşekkürler

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.