Can Dündar, bu kez Türk edebiyatının “Şair-i Âzam”ı Abdülhak Hâmid’in Belçikalı genç eşi Lüsyen’le yaşadığı olağandışı aşkın hikâyesini anlatıyor.

Aşk, adeta randevulaştı onlarla… 1912’de, Brüksel baharında… Türk edebiyatının büyük şairi Abdülhak Hâmid’in altmış yaşındayken gönlünü kaptırdığı, on sekiz yaşındaki Belçikalı güzel Lüsyen’le yaşadığı fırtınalı aşkın öyküsünü anlatıyor Can Dündar. Yazarın Can Yayınları’ndan çıkan ilk kitabı olan Lüsyen, Birinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde başlayan bu benzersiz aşkın öyküsünü anlatırken bir yandan da Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna tanık ediyor okuru.

Can Dündar, yoğun bir inceleme ve araştırma döneminin ardından kaleme aldığı kitabında, daha önce hiç dile getirilmemiş sayısız anekdotu aktarıyor. Atatürk’ün Lüsyen’le dansı, Keriman Halis’in Türkiye güzeli seçildiği yarışmanın jürisinde yaşananlar, Abdülhak Hâmid ile Nâzım Hikmet’in edebiyat tarihimiz açısından kritik önem taşıyan buluşması, Şair-i Âzam’ın içki kuyruğunda bekleyişi, Karındeşen Jack’ın Sultan Abdülhamid’e gönderdiği suikast mektubu, İsmet İnönü ve Halide Edib’in satranç tutkuları bu anekdotlardan yalnızca birkaçı. Lüsyen, tarihe mal olmuş bir aşkı tüm ayrıntılarıyla gözler önüne sererken, o dönemi, yoğun atmosferi ve her birini merak ettiğiniz ünlü simalarıyla bir kere daha yaşatıyor.

Atatürk’ten Victor Hugo’ya, Nâzım Hikmet’ten Karındeşen Jack’e kadar tarihe damgasını vurmuş pek çok isim de konuk oluyor Lüsyen’in sayfalarına.

www.ntvmsnbc.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.