İstanbul Design Week’in (IDW) 5’incisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle eski Galata Köprüsü’nde dün başladı. 10 bin metrekarelik alanda 3 Ekim’e kadar sürecek tasarım günlerinde, 25 ülkeden isimler son çalışmalarını sergileyecek, anlatacak.

Design Week’te tasarımların dışında dikkat çeken en önemli nokta, yurtdışından gelecek önemli konuşmacılar. Şimdiye kadar yaptığı üç binden fazla ürünle 300’den fazla ödüle layık görülen Karim Rashid; Strazburg’daki Zenith müzikholü, Çin’deki Bao uluslararası havalimanı, dünyanın çoğu yerindeki Armani mağazalarını yapan Massimilliano Fuksas; Chevrolet Corvette Rondine, Ferrari 330 GT, Mercedes 230 SL’in tasarımcısı Tom Tjaarda bu isimlerden sadece bazıları.

Design Week’te tasarımlara paralel olarak sergilere de göz atabilirsiniz. Çağdaş Japon Tasarımından 100 Eser’de, 1990’ların başından günümüze Japon tasarımları görülüyor. Laurent Ney Shaping Forces ise, Belçikalı “Ney & Partners” mimarlık ve tasarım şirketindeki mühendislerin heykelsi projelerinden oluşan monografik bir sergi.

GELECEĞİN TAKSİSİ TASARLANIYOR

“Geleceğin İstanbul Taksisi” isimli atölye çalışmasında, 3 grup halinde yarışacak 30 yarışmacı, kendilerine verilen kriterlere uygun olarak geleceğin taksisini tasarlayacak. Eski Galata Köprüsü’nün yanına kurulacak deniz üstü platformda gerçekleştirilecek yarışmaya, yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerin uçak mühendisliği, endüstriyel tasarım, iç mimarlık ve mimarlık bölümü öğrencileri katılabilecek. Yapım süresinde öğrenciler kendi yapacakları evde, hem proje boyunca yaşayacak hem de tasarım ve üretim yapacak.

HÜRRİYET

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.