Ana SayfaEditörKara Şövalye Yükseldi mi?

Kara Şövalye Yükseldi mi?

Batman serisinin son filmi: “Kara Şövalye Yükseliyor” 2005 yılında Batman Başlıyor (Batman Begins) filmi ile beyaz perdeye yansıyan serinin son filmi bu yaz vizyona girdi. Son filmi anlatmaya başlamadan önce serinin bundan önceki iki filmini hatırlamakta fayda var.

İlk filmde Batman’ın ailesi, ortaya çıkışı, Gölgeler Birliği’nde gördüğü eğitim vs. gibi anektodlar bize sunulmuştu. Batman Begins, kendini dünyayı yozlaşmadan korumaya adamış Gölgeler Birliği’nin lideri Ra’s Al Ghul’un yozlaşmış bir şehir olan Gotham’ı yok etmeye çalışmasını ve Batman’in şehri kurtarmasını konu ediniyordu. Filmin son sahnesinde ikinci filmin hangi karakter üzerine kurulu olacağı belliydi çünkü Komiser Gordon, Gotham’ın bir sonraki tehlikesini bir iskambil kâğıdı ile Batman’a açıklıyordu: Joker!

İkinci film 2008 yılında Kara Şövalye ismi ile beyaz perdede sinemaseverlerle buluştu. Banka soygunu ile başlayan film özellikle Joker karakterinin (aslında aktör Heath Ledger’ın) etkisi ile büyük yankı uyandırdı. Banka soygunu ile başlayan film, birçok cinayet ve soygunla ile devam etti. Gotham’a kargaşa hâkimdi adeta ve Batman’e ihtiyaç vardı. Filmin sonunda ise Gotham’ın efsanevi savcısı Harvey Dent ölüyor ve Joker görevini tamamlıyor, Harvey’nin suçlarını Batman üstleniyor ve adeta şehrin yegâne kahramanı bir anda hain pozisyonuna düşüyordu. 3. Film de tam bu bitiş sahnesinin olduğu yerden başladı.

Dent’in ölümünden 8 yıl geçmiş. 8 barış dolu yıl… Gotham’da büyük çaplı sorunlar çıkmıyor, polis departmanı her sene Dent’i anıyor. Dent yasası sayesinde birçok azılı suçlu cezaevinde… Ta ki Bane yüzünü gösterene kadar… Bane, belirli bir elit grubun yönetimde pay sahibi olduğunu düşünen, adalet duygusunun olmadığı bir vahşet canavarı. Bruce Wayne ile Gölgeler Birliği’ne katılmışlığı var ama Ra’s Al Ghul tarafından kovulmuş. Wayne ise 8 yıl boyunce hem Batman’in suçlu olarak aranmasında dolayı hem de Rachel’ın ölümünden kendisini sorumlu tutmasından dolayı kendini evine kapatmış. Bir ayağı aksıyor, eski performansından eser yok, şirketleri zarar ediyor… Bane ise Gotham’a gelip aşağı tabaka insanlardan oluşan ordusu ile kendi ordusunu kurup Gotham’a “adalet” getirmeyi amaçlıyor ama aslında amaç Ra’s Al Ghul’unki ile aynı: Gotham’ı yok etmek. Aslında Bane karakteri için, Ra’s Al Ghul’un kızının babasının misyonunu tamamlama aşamasında kullandığı bir ortak karakter desek yanlış söylemiş olmayız . Çok da detaya girmeden filmi bitirmek isterim. Bane’ in Gotham’ı yok etmek için ise Wayne şirketinin geliştirdiği nükleer füzyonu nükleer bombaya çevirip patlatmak gibi bir plan var. Filmin sonuna doğru Batman, komiser Gordon ve polis teşkilatını yanına alıp Bane ve ordusu ile adeta sokak ortasında savaşıyor. Yani bir bakıma elit, zengin, statü sahibi kesim; avam, iktidar isteyen kitleye karşı gibi bir sahne oluştu. Film, Batman’ın nükleer füzyonu Gotham’dan uzaklaştırması ile son buldu ve Batman yeniden kahraman imajını tazelemiş oldu.

Aslına bakarsanız benim buraya kadar yazdıklarım pek önemli değil. Çünkü önemli olan filmin içindeki göndermeler.

Örneğin; trailerlarda yer alan şu stadyum sahnesi. Küçük bir çocuk Amerikan milli marşını okur, övünç, gurur hepsi bir arada ama bir cani çıkar, orayı yerle bir eder. Bu sahne sorgulanmalı. Bir diğer sahnede ise borsa baskını yapılır Bane ve adamları tarafından küçük bir insan grubunun elinde bulunan hisse senetleri satılır, Bane’in eline geçer ki bu hisseler Wayne şirketinin hisseleridir ve Bane şirketi yönetim hakkı kazanır. Yani yılların birikmiş zengin-fakir çekişmesini kendine intikam konusu yapar. Bu sahnede sosyal adaletsizliğe ciddi vurgu yapılmış. Ayrıca, Bane şehri ele geçirdikçe, kendi hukuk düzenini kurmakta; kendi mahkemelerini oluşturmakta ve yargılamalar yapmaktadır. Bu da başka bir anekdot…

Bunlar benim aklıma takılan önemli, bir mesaj verme niteliğinde olan sahnelerdi. Yalnız serinin geneli içerisinde filme bir eleştiri getirmek isterim. En son baktığımda IMDB’de film 9.2 ratinge sahipti. Bence çok abartı bir oran çünkü serinin 2. Filminden bayağı geri kalıyor. Önceki filmdeki sahneler, Joker’in doktriner, anarşist söylemlerini ve sahneleri gözönüne aldığımızda son film bu notu hak etmiyor.

Aslında ben filmden daha çok şey bekliyordum. Ama kim bilir, bu belki de 2. Filmdeki Joker’in efsanevi performansının beklentiyi iyice yükseltmesindendir. Serinin en iyi filmi de bence açık ara 2. filmdir yani “The Dark Knight.” Dolayısıyla, bence Kara Şövalye bence pek de “yükselmedi” Ama kesin olan bir şey varsa Nolan, Batman defterini kapattı.

Ercan Yaman

Ercan Yaman
Ercan Yamanhttp://www.felsefehayat.net/
Ercan Yaman… Aslında çok bir şey beklememek lazım ne de olsa sadece iki kelime. Ama okumak isteyenler için de birkaç bir şey karalayayım. Eylül 1989 Samsun doğumluyum. Hava olsun diye değil, kendimi keşfetmeme elverişli ortam sağladığı ve kendimi borçlu hissettiğim için gururla söylüyorum: ODTÜ mezunuyum. Parası ile kimisi kıyafet alır, kimi ev alıp yatırım yapar, kimi gece hayatına harcar vb. Ben ise kazandığım parayı yeni yerler keşfetmek ve çok sevdiğim metal müzik uğruna harcarım. Başka da bir şey yok. Eleştiri ve sorularınıza ise her daim açığım, herhangi bir iletişim adresimi kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR