bos17_min

Efsaneye Wong Kar Wai dokunuşu…

The Grandmasters, orijinal adıyla Yi dai zong shi, Aşk Zamanı, 2046, Chungking Express gibi filmleriyle gönlümüzde yer etmiş Wong Kar Wai’nin yazıp yönettiği son filmi.

Bruce Lee’nin hocası, uzak doğu sporları ustası Ip Man’ın hikayesini anlatan filmin başrollerini Kar Wai’nin değişmez isimlerinden Tony Leung ile uzakdoğu sinemasının yıldızı Zhang Ziyi ve uzak doğu sporlarında üç kez dünya şampiyonu olmuş Cung Le paylaşıyor. Senaryosu gerçek bir hikayeye dayanan filmin hikayesi 1930’larda başlıyor. Dövüş sanatlarının giderek popülerleşmeye başladığı 1930’larda birçok insan, Çin’in Guangdong kentinde bulunan Foshan’daki ustalardan eğitim almak için çalışır. Burada tecrübeli ustalar arasında da karşılıklı müsabakalar yapılır. Müsabaka boyunca konsantrasyonlarının bozulmaması için müsabaka yerinin kapıları kapatılır ve kimsenin dışarı çıkmasına izin verilmez. Dövüş sanatlarında son derece yetenekli olan Ip-man, dikkat çekmeden bir yaşam sürmeyi tercih etmiştir. Ancak uzun süre beladan uzak kalamaz. Bir gün tuzağa düşürülür, bir müsabakaya dahil olur ve oradan kurtulabilmek için her türlü yeteneğini sergilemek zorunda kalır.

Wing-Chun dövüş sanatını tüm dünyaya tanıtan ve dövüş sanatları konusunda bir efsane olan Ip Man’in hayatı kısa bir süre önce Wilson Yip’in yönettiği iki filmle perdeye gelmişti. Kar Wai’nin filmi Berlin Film Festivali’nin açılışında gösterilmiş ve film hem olumlu hem de olumsuz eleştiriler almıştı.

Şiir gibi dövüş sahneleriyle dolu filmin müzikleri ise Aşk Zamanı, 2046, House of Flying Daggers filmlerinin müzikleriyle aklımızı alan Shigeru Umebayashi’nin imzasını taşıyor.

yergosterici.ntvmsnbc.com

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.