Sosyolog Pierre Hecker, Almanya’dan Türkiye’ye gelip 75 müzik grubuyla görüştü ve “Türk Metali” adlı bir kitap yazdı.

turk-metali-kitabi

Müslüman ülkelerde metal müziğin dinlenilmediğini savunan Amerikalı sosyoloğa tepki duyan sosyolog Pierre Hecker, Almanya’dan Türkiye’ye gelip 75 müzik grubuyla görüştü ve “Türk Metali” adlı bir kitap yazdı.

Türkiye’deki metal müzik kültürü hakkındaki “Türk Metali: Müslüman Bir Toplumda Müzik, Anlam ve Ahlak’’ (“Turkish Metal: Music, Meaning and Morality in a Muslim Society’’, Ashgate Publishing) adlı kitabı geçen günlerde piyasaya çıkan Marburg Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog Dr. Pierre Hecker, kitabının büyük ölçüde Türk metal gruplarıyla yaptığı röportajlardan oluştuğunu kaydetti ve “Uzunluğu yarım saat ile 4 saat arasında değişen 75 röportaj yaptım. Ama kitapta, medyanın metal müzik ile ‘satanizmi’ ilişkilendiren haberleriyle ilgili örnekler ve bunlarla ilgili analizlerim de var” dedi.

ARABESK ‘KARA METAL’DİR

Hecker konuyla ilgilenme nedenini şöyle açıkladı: “Deena Weinstein, ‘Heavy Metal: The Music and its culture’ adlı, metal müzikle ilgili ilk akademik çalışma niteliğindeki kitabında çok klişe, hatta ırkçı bir tespit yaptı.

Rock ve metal müziğin bütün dünyada dinlenildiğini, sadece Müslüman ülkelerde dinlenilmediğini, çünkü İslam’ın bunları yasakladığını iddia etti. Bunu okuduğumda çok sinirlendim. Böyle bir şey, hem de hiçbir izah olmadan, nasıl söylenebilirdi? Kitabım Weinstein’ın bu sözlerine bir cevap. Müslüman ülkelerde rock ve metal dinleniyor, hem de uzun birer geçmişleri var.” Bazı metalcilerin kendilerini jiletlediğini söyleyen Hecker, “Bu türe ‘kara metal’ diyoruz. Ama bazı arabesk konserlerinde de benzer sahneleri görmedik mi? Arabesk de Türk müzik kültürünün ‘kara metal’i’’ dedi.

AA

2 YORUMLAR

  1. Sevindim!
    Nihayet, ne yaptigini bilen bir turist de gördük.
    Gercekten sevindim; gerekliydi yaani birinin birseyleri toparlamasi…
    Yankilara da kulak verip sonra tekrar bu cinler tapinagina dönecegim…

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.