Fatih Akın ve Semih Kaplanoğlu, ‘Avrupa Film Ödülü 2010’ için yarışıyor…

Avrupa Film Akademisi tarafından düzenlenen ‘Avrupa Film Ödülü 2010’ iki ünlü Türk yönetmeni ve filmlerini karşı karşıya getirdi. Fatih Akın’ın ‘Soul Kitchen’ filmi ile Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bal’ filmi ‘En İyi Film’ kategorisinde yarışacak. Akşam’dan Erçin Dağ Eysen ve Nurbanu Güney Elbir’in haberine göre, 4 Aralık’ta sahiplerini bulacak ödül töreninde Akın ve Kaplanoğlu’nun en büyük rakibi, ‘Ghostwriter’ filmiyle Roman Polanski. Türk sinema eleştirmenlerinin ortak görüşü ‘Bal’ın daha şanslı olduğu yönünde.

Atilla Dorsay

“Bal’ın şansı daha çok. Çünkü ‘Bal’, uluslararası arenada daha kabul edilmiştir. Fatih Akın’ın filmi de çok güzel ama Berlin’in ‘Altın Ayı’sı kadar önemli bir ödülü yok.”

Ali Hakan

“Fatih Akın’ın ‘Soul Kitchen’ı daha iyi bir film ama ödüllerde Semih Kaplanoğlu daha ağır basacak. Çünkü ödüllere daha yakın. ‘Soul Kitchen’, ticari olarak Türkiye’de olmasa da Almanya’da iş yaptı. Seyirci bulma açısından daha fazla şansı var ama ‘Bal’ın dili ödüle daha yakın.

Ömür Gedik

“Fatih Akın Almanya’da yaşadığı için şansının daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Fakat Semih Kaplanoğlu’nun Venedik Film Festivali’nde başarı göstermesi Avrupa’da tanınmasını sağladı. ‘Bal’ gerçekten çok iyi bir film. Almasını canı gönülden isterim ama Fatih Akın’ın daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.

Mehmet Açar

“‘Soul Kitchen’ komik ve popüler film. ‘Bal’ Altın Ayı ödülünü de almıştı. O yüzden biraz daha şanslı.

HABERTÜRK

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.