İlk 4 günün ortalama ziyaretçi sayısı 41 bin…

TÜYAP Kitap Fuarı bu yıl rekorun eşiğinde. 2009’da fuar boyunca ziyaretçi sayısı 329 bin, 2010’da bu sayı fuarın kapanışından bir gün önce 300 bini aşmış durumda.

Ana teması “İstanbul’u Yazmak” olarak belirlenen ve 30 Ekim’de başlayan TÜYAP Kitap Fuarı bugün sona eriyor. Fuara bu yıl rekor sayıda ziyaretçi akını oldu. Geçtiğimiz yıl 329 bin kişinin ziyaret ettiği fuara bu yıl kapanışından bir gün önce 300 bini aşkın kitapsever gitti. 575 yayınevinin katıldığı İstanbul Kitap Fuarı bu yıl dünyaca tanınmış 51 yazar, şair, çevirmen ve çizeri ağırladı. Aynı zamanda ilklerin de yaşandığı fuarda Zagor’un yaratıcısı, efsanevi çizer Gallieno Ferri ilk kez Türkiye’den okurlarıyla buluştu. Fransa’da yayınlanışının ardından Türkçe’ye de çevrilen çok satan kitapların yazarı Jean Christophe Grangé İstanbul Kitap Fuarı’nda kitaplarını imzalayıp okurlarıyla söyleşi yaptı. Birkaç sene önce aynı isimle Türkçe’ye çevrilen ve filmi çekilen “Limon Ağacı” kitabının yazarı Sandy Tolan da kitap fuarının önemli isimleri arasında yer aldı.

FUARA İSPANYA DAMGASI

Ana teması “İstanbul’u Yazmak” olan kitap fuarına İstanbul’u yazan yazarlar da davet edildi. Bu kapsamda, baba-kızın birlikte katılacağı etkinlikle John Freely ve Maureen Freely ilk kez bir söyleşide bir araya gelmiş oldu. Fuarın bir diğer yeniliği ise dünyanın önde gelen telif ajanslarının profesyonel görüşmeler yapmak üzere İstanbul Kitap Fuarı’na katılmasıydı. Almanya, Fransa, İngiltere, İsrail, İspanya ve İtalya’dan 8 telif ajansı 2 Kasım 2010 tarihine kadar fuarda Türkiye’den yayıncılarla buluşma imkânı buldu. Onur yazarı Doğan Kuban olan fuarın onur konuğu ise İspanya oldu. İspanyol edebiyatının önemli yazarları, çevirmen ve müzisyenleri fuara konuk olarak katıldı.

HABERTÜRK
Ümran AVCI – AHT

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.