Ana SayfaEditörUn Chien Andalou

Un Chien Andalou

Un Chien Andalou, Luis Buñuel ve Dali’nin 1929′da senaryosunu yazdığı sürrealist bir film. Film de tamamen olmasa da çok büyük bir Dali kompozisyonu yer almakla beraber, bazı sahnelerde tıpatıp Dali resimlerini de yakalayabilirsiniz. Dali resimlerinin tozlu bir slaydı gibi sanki…

Sürrealizmin işlendiği filmde bazı bazı rüyalara, bazı bazı da Freud etkisine rastlanmakta ki Dali yaşamı boyunca tam bir Freud hayranıydı. Kadın-erkek ilişkisini rüyalara kadar taşıran, psikolojinin rüya boyutuyla ilintilendiği absürt bir hikaye. Genç bir adamın rüyalarındaki eşcinsel-sanatçı imzalı anekdotlarını tam 17 dk. da verebilen bir film.

Sanatçı edasıyla neşterlenen bir kadın gözüyle başlayan film gerçekten bu tarzın ilklerinden sayılabilir. Sürrealizmin tepkisizliğini, ulaşılamazlığını ve bir o kadar da absürtlüğünü gözler önüne seren Dali tam anlamıyla sanat-kadın-erkek üçgenini çok iyi betimleyerek kendi üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiş.

Saçmalıkla gerçek arasındaki ince köprüyü çok kolay geçen bir senaryo… Derinliksiz bir anlatım fakat etkileyici bir üslup… Un Chien Andalou: Dali’nin sancılı cinsel geçmişinin, sıradışılığının senaryolaşmış hali bence…

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR