Yanlış hatırlamıyorsam 12 sene önce, Erkin Koray’ın efsane şarkısı “Estarabim” coverı ile tanıdım onları. Mavi Sakal ile birlikte dinlediğim ilk gruplardan. Ünlü…Almanya’da yaşayan Tayfun-Mehmet Ünlü kardeşlerin yanlarına iki tane de Almanı alarak kurdukları grup. Tayfun Ünlü vokal ve ritim gitarda, Mustafa ise klavyede… Bu zamana kadar iki albümleri vardı: 1996’da piyasaya sürülen “Son Defa” ve 1998’de piyasaya sürülen “O ve Z Hikâyesi”. Daha sonrasında grup çalışmaları bıraktığını açıklamış, haliyle dinlediğim ilk gruplardan birinin bu piyasadan çekilmesi beni üzmüştü. Ama onlar geri geldi. Yeni albüm çalışmalarına başlayan Ünlü, albümden önce Ankara’da If Performance Hall’de hayranları ile buluştu.

grup unlu tayfun

Ünlü ’nün canlı performansına daha önce şahit olmamıştır. Malum hem kısa sürede iki albüm çıkarmışlar hem de benim konser verdikleri yerlerde bulunma olanağım olmamıştı. Kısmet bugüneymiş diyelim.

Saat 10.30’u gösterdiğinde Tayfun, seyircilerin arasından yeni albümden bir parça söyleyerek sahneye geldi. Daha albüm çıkmamıştı, ama kendi deyimiyle hayranlarını yeni albüme alıştırıyordu. Ardından hemen “Estarabim” coverı. Bir anda çocukluğuma gittim. Onları ilk dinlediğim zamanki hisleri yeniden yaşadım. Sonra ardı ardına “Son Defa” albümünden çaldılar. Rüya, Korkma, Yardım Et, Bir Sana 1001 Bana…

Gece çok güzel gidiyordu, sonlara doğru yeni albümden başka bir parçayı daha çaldılar: Deniz… Konsere giriş şarkısı “Rumi” ile “Deniz” şarkılarına bakınca açıkçası yeni albümden umutlandım. Malum daha önce dağılıp yeniden kurulan grupların iyi performans sergileyenleri pek fazla değil. Ama belki de grup üyelerinden hepsinin yeniden bir araya gelmesi, geçmişteki aynı kadronun yeniden bir araya gelmesi bende aynı kaliteyi koruyacakları umudunu da doğurmuş olabilir.

O gece Mehmet Ünlü grupla birlikte değildi. Önce Tayfun seyirciye Mehmet’in bel fıtığı olduğu şeklinde espri yaptı ama ilerleyen saatlerde Mehmet’in yeni albümün “mix”leri ile uğraştığını, konsere bu yüzden katılamadığını belirtti. En son 14 yıl önce stüdyoya girmişler. Dile kolay 14 yıl… 14 yıldan sonra yeniden bir araya geldiler ve yeni albümün kaydını tamamladılar.

Gecenin sonuna gelmiştik, aradan geçen 14 yılın hatırına belki de o gece 14 şarkılık bir setlist vardı. Ama 14 şarkı hayranlara yetmedi. Israrları kırmayıp konsere girişte çaldıkları “Rumi’yi yeniden çaldılar. Ardından ise bir sonraki aynı mekânda Anadolu Rock’ın babası Erkin Koray’ı anarak yeniden “Estarabim” dediler. Sonrasında ise hayranlarına veda ettiler.

Yeni albümün çıkmasını tabiri caizse “dört gözle” bekliyorum. Ama tek temennim ise bu sefer daha uzun soluklu bir Ünlü görmek

Gecenin Setlisti:
1.Rumi
2.Estarabim
3.Rüya
4.Korkma
5.Yardım Et
6.Bir Sana 1001 Bana
7.Ses Tiryakisi
8.Son Defa
9.Derule
10.One Night In İstanbul
11.Deniz
12.O ve Z Hikâyesi
13.Söyle Neler Oldu
14.Kafam

Ercan Yaman
(23.02.2011)

Paylaş
Ercan Yaman… Aslında çok bir şey beklememek lazım ne de olsa sadece iki kelime. Ama okumak isteyenler için de birkaç bir şey karalayayım. Eylül 1989 Samsun doğumluyum. Hava olsun diye değil, kendimi keşfetmeme elverişli ortam sağladığı ve kendimi borçlu hissettiğim için gururla söylüyorum: ODTÜ mezunuyum. Parası ile kimisi kıyafet alır, kimi ev alıp yatırım yapar, kimi gece hayatına harcar vb. Ben ise kazandığım parayı yeni yerler keşfetmek ve çok sevdiğim metal müzik uğruna harcarım. Başka da bir şey yok. Eleştiri ve sorularınıza ise her daim açığım, herhangi bir iletişim adresimi kullanabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Yazı güzel olmuş. Bana göre ülkemiz metal piyasasındaki yeri çok ayrıdır Ünlü’ nün. Yeni albumleri hakkında beklenti bende de mevcut. O gece ben de ordaydım ve Rumi yi çok beğendim. Umarım “Son Defa” gibi uzun soluklu bir album bizleri bekliyordur…

CEVAP VER