Büyük Saray’dan arta kalanlar, dünyada bir eşi olmayan kalyon, Nakkaş Halı Mağazası’ndaki Sarnıç, Ese Kapısı Mescidi, 8000 yıllık sırlar… Yeraltındaki İstanbul’u biliyor musunuz?

Yer üstündeki mimari ve doğal güzellikleri ile insanları hayran bırakan İstanbul, yeraltındaki yapıları ile de hala gizemini koruyan bir şehir. Dan Brown’ın da son İstanbul ziyaretinde işaret ettiği İstanbul’un bu gizemli yapısı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin yayımladığı “Yeraltındaki İstanbul” kitabı ile gün yüzüne çıkıyor.

Gazeteci-yazar Ersin Kalkan’ın kaleme aldığı Yeraltındaki İstanbul, İstanbul’un bu eşsiz mirasını hatırlatıyor ve dikkatimizi kentin yer altı zenginliklerine çekiyor. Bir “şehir anlatısı” olarak nitelendirilebilecek kitap, Büyük Saray’dan Ayasofya’nın sırlarına, Antik Liman’dan ayazmalara, su tesislerinden sarnıç’lara, çilehanelerden İstanbul’un yer altı efsanelerine uzanan geniş bir yelpazede farklı bir İstanbul’la yüzleştiriyor okuru.

Yeraltındaki İstanbul kitabının özelliği, İstanbul’u hem yer altı hem de yer üstü zenginliklerini birleştirerek anlatmasında çünkü çoğu zaman İstanbul’un toprak üzerinde gördüğümüz yapılarının kadim çağlarda farklı mimari yapıların üzerine kurulu yeni yapılardan ibaret olduğunu gözden kaçırabiliyoruz. Ya da şimdi yer altında olan ancak yer üstünde de varlıklarını sürdüren yapıların tarihçesini çoğu zaman sadece gördüklerimizden ibaret sanabiliyoruz. Kitap, İstanbul’un görünen ve görünmeyen yapılarını birlikte anlatması bakımından da okura önemli bir İstanbul gezisi sunuyor.

İstanbul’u “yeraltından” keşfetmeye başlayarak arada bir yer üstüne de çıkarak okumanın keyfini sunan ve Yeraltındaki İstanbul’un sayfaları arasında bir başka İstanbul var.

”Bir şehir düşünün ki, zamanı mahzenlerinde dondurup saklasın; mekânı kuytularında hıfzedip geleceğe bıraksın… İstanbul hakkında bilmemiz gerekenlerin çoğunluğu karşısında düştüğümüz acz, kitapların sayısındaki artışı da beraberinde getiriyor. Ve bu kitapları, geleceğin nesillerine de İstanbul’u anlama rehberi olarak kalacaktır. Bu şehri anladığımızda, “yabancı”lığımızın kaybolacağına; İstanbul’un ortak paydasında dün yükselmiş ortak kültürün bugün de yükselebileceğine inanıyoruz. Yeraltındaki İstanbul, İstanbul’a, dünyanın merkezine seyahate çağırıyor.” (Kitaptan)

www.ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.