Viskningar och rop, 3 kız kardeşin bir kır evinde buluşmalarını konu ediniyor. İngilizceye Cries & Whispers olarak çevrilmiş olan film Bergman imzasını taşıyor. Hemen hemen bütün filmlerini izlediğim yönetmen bu filmde de kadın erkek ilişkilerini, aşkı, hayatı ve ona dair olan iç hesaplaşmaları efemine tarzda ele almış diyebilirim. Bergman sinemasının bu yönü hoşuma gitmiştir hep. Çünkü onun filmlerinde hayata egemen olan erkek değil, hep kadındır.

Kanser hastası olan ablalarının yanına giden iki kızkardeşin iç hesaplaşmalarını kameraya yansıtan yönetmen bunu yaparken sahne geçişlerini ve renkleri seyircinin gözüne sokmayı başarmış. (tipik Bergman taktiği) Bu üslubu Persona’ da da görebilmek mümkün. Neyse… Bu iki kızkardeş aralarındaki buzları eritmek ve birbirlerine ulaşabilmek için çok çaba sarf ederler ama bir türlü buzlar erimez. Özellikle Maria bu konuda girişkendir ama ablası Karin çok katıdır ve bir an önce ablasının ölmesini ve mirası paylaşmayı ister. Karin, diğerlerine göre, daha duygusuz ve serttir ya da böyle görünmeye çalışır. Bu iki kadın arasındaki derin hesaplaşma bazen geçmiş yüzünden bazense ailevi bir takım özel nedenlerden kaynaklanmaktadır. Karin kararlıdır ve kızkardeşlerini defterden silmiştir.

Filmin tek handikabı bana göre Liv Ullman’ ın hem anne hem de kızkardeş karakterine bürünmesiydi. Bu biraz tuhaftı. Ya da yönetmen bunu yaparak kafa karıştırmak istemiş de olabilir, Bergman bu ne yapacağı belli olmaz. Ancak şunu da belirtmekte fayda var; dünyada çok az yönetmen vardır 3-4 kişiyle film çeker ve siz gözlerinizi alamazsınız. İşte Bergman’da bunlardan biri. O, gerçekten bir sinema dahisi ve işini farklı yollardan yapmayı seviyor.

1972 yılına ait olan Viskningar och rop klasik bir Bergman filmi, ve iyi kamera açılarıyla çekilmiş. Film boyunca sadece 2 erkek görünüyor onlarda bir iki yemek sahnesinde… Bu da bir çok erkek için filmi cazip hale getiriyor bence. Çünkü filmdeki kadınlar gerçekten çok güzel, güçlü ve çekici tipler. Başrollerini  Harriet Andersson, Liv Ullmann ve Kari Sylwan’ın paylaştığı güzel bir gerilim örneği.

Yönetmen: Ingmar Bergman
Yazar: Ingmar Bergman
Oyuncular: Harriet Andersson, Liv Ullmann and Kari Sylwan

Can Murat Demir

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.