Basel’de açılan Andy Warhol sergisi sanatçının dört yıllık dönemini ele alıyor ve sanatçının yapıtları hakkındaki pek çok detayı ortaya çıkartıyor.

Andy Warhol’un eserlerinden oluşan büyük bir sergi, Warhol’un 1961 ila 1964 yılları arasında yaptığı çalışmaları kapsıyor.

Basel Kunstmuseum’da açılan sergide gösterilen bu dört yıllık zaman dilimi sanatçının gelişiminin eksen noktasını oluşturuyor. Basel Kunstmuseum direktörü Bernhard Burgi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu dört yıllık periyodun, olağaüstü olduğunu ve Warhol’un yaptığı her şeyin kalbi noktasında durduğunu ifade etti. Serginin en önemli noktası ise, Warhol’un daha geleneksel yaklaşımdan; aynı tuvalin üzerinde, nesneleri tekrar tekrar kullanmaya ve daha mekanize eserler üretmeye geçişinin izlerini gözler önüne seriyor.

Andy Warhol, bilhassa, Campbell çorba kutuları ile biliniyor. Bir dostunun sevdiği nesneleri boyaması tavsiyesinden sonra, Warhol, Campbell çorbasını seçmiş; çünkü -söylediğine göre- neredeyse her gün Campbell çorbasından içiyormuş. Basle’da, çorba kutusunun erken çizimleriyle birlikte, kişisel bir versiyonu da sergileniyor. Warhol’un sanatı tekrarla ilgili diyen Burgi, “İzleyici, onun nasıl geliştiğini ve belli konulara nasıl yaklaştığını anlayabilsin diye bu sergide, ifadeleri çok sarih yapmak istedik. Bu amacı gerçekleştirmek için de müze Warhol’un o dönemde yaptığı karükatürleri sergiye dahil etmemeye karar verdi” dedi.

Daha koyu nesneler

Basle’deki gösterinin en akılda kalıcı parçaları, muhtemelen, 20’inci yüzyılın en büyük yıldızlarından Elizabeth Taylor ve Elvis Presley’in perde baskıları. Burgi’nin kişisel favorisi ise Liz Taylor’ın portresi. Taylor, dönemin en meşhur filmlerinden Kleopatra’daki rolüyle tasvir edilmiş. Bu eserle ilgili Burgi, “Warhol bu eserde, ipek perde tekniğini kullanmaya başladı ve bu çok güzel mavi arkaplanda, aynı imajın tekrarlarıyla oynadığını görebiliyoruz” dedi.

TARAF

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.