dacaprio-filmleri-haber

Leonardo DiCaprio’nun yükselişi devam ediyor. Yakışıklı aktör en çok kazanan aktörler sıralamasının tepesinde ve Tom Cruise gibi birçok oyuncunun hükümranlığını yıkmış durumda.

İngiltere’nin önemli gazetelerinden The Guardian, son filmi ‘Inception/ Başlangıç’ ile şu sıralar adından sıkça söz ettiren Leonardo DiCaprio’yu Hollywood’un yeni efendisi, Tom Cruise’u ise onun soytarısı ilan etti.

Dünya sinemasının en önemli iki ismi olan Leonardo Dicaprio ile Tom Cruise’u kıyaslamak elbette çok zor. Bir tarafta çok iyi yönetmenlerle çalışan, küçük ve kişisel projelerde de yer alan önemli yıldızlardan Tom Cruise, diğer tarafta ise son birkaç yıla, birlikte çalıştığı yönetmenlerle ve yer aldığı filmlerle damgasını vuran Leonardo Dicaprio… Eğer Hollywood’un bir efendisi olacaksa, bu kişinin DiCaprio olması mümkün.

DiCaprio’nun, Cruise’un tahtını elinden aldığını söylemek yanlış olur. (Belki de Cruise, Matt Damon’a tahtını kaptırmış olabilir) Şöyle de bir gerçek var ki, Cruise için uzun yıllardır Hollywood’un efendisi diyemiyorduk çünkü; yakışıklı oyuncunun yerini uzun zaman önce Johnny Depp, Will Smith gibi oyuncular ele geçirdi.

Neden Johnny Depp?

Ünlü oyuncu fantastik filmlerle gişede iyi işler yapıyor olsa da bağımsız ruhlu filmlere de imza atıyor. Filmleri dünyanın her yerinde 5.7 milyar dolar hasılat elde ediyor. Ayrıca ‘Karayip Korsanları’ gibi büyük olduğu kadar farklı olan çalışmalarla da adından söz ettiriyor. ‘Alis Harikalar Diyarında’ da usta oyuncunun bu tarz filmlerinden bir diğeri.

Neden Will Smith?

Smith, belki de son on yılın en güvenilir ve başarılı oyuncularından biri. Zaman içerisinde her ne kadar Afro-Amerikalı starlar yeterli başarıyı yakalayamasa da (Denzel Washington bunlardan biri; ünlü oyuncu hak ettiği ilgiyi göremiyor) Smith bunu çok iyi başaran, tüm dünyanın adeta taptığı bir Hollywood starı. Bugüne kadar rol aldığı 19 filmin 14’ü 100 milyon dolar, 4’ü ise 500 milyon dolar gelir elde etti.

Cruise da her şeye rağmen, yine de önlerde yerini alıyor. Dünya çapında kendini defalarca ispatlamış bir oyuncu, filmlerinden yüksek bir gelir elde ediyor; son yıllarda düşüş yaşadığı ise bir gerçek.

GİŞEDE EN İYİSİ DICAPRIO

Ama gişede DiCaprio’nun Hollywood’un en iyisi olduğu da başka bir gerçek. Filmleri hem iyi gişe yapıyor, hem de filmlerden iyi kazanıyor. (Revolutionary Road dışında) Büyük yönetmenlerle çalışıyor, büyük filmlere imza atıyor.

Öte yandan, oyunculuk üzerine konuşmak gerekirse, Cruise’un gerçekten yetenekli bir aktör olduğunu söylemek gerekir. Usta aktör, kariyeri boyunca aynı tarz rolleri kovalamakla geçirmedi.

Yeni kuşaktan en büyük rakibi DiCaprio ise genç ve aptal karakterleri canlandırdı. (‘Titanik’, ‘The Beach’…) Titanik, genç oyuncunun hayatında önemli bir nokta oldu ve bu filmden sonra birçok başarılı filme imza attı.

Sonuç olarak, DiCaprio’nun, 70’lerin yıldızlarından veya Cruise gibi 80’lerin starlarından daha iyi bir yerde olduğunu görmek zor değil. (Helen O’Hara, Empire)

www.ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.