İnsanlar arasındaki bağ iyice zayıfladı. Gerçekte kim neyi paylaşıyor, belirsiz!

Yaşadığım yerden örnek vereyim; paylaşılan şeyler, sadece şarap, konken, dedikodu ve meze! Yani sadece şarap ya da fıtne ortamında paylaşım, sözde bir sosyalleşme olarak görünen paylaşımlar mevcut. Oysa gerçekte sahte ve geçici, aldatıcı, güvenilmez bir paylaşım bu!

Bu tür rölasyonların (ilişkilerin) ana temeli, “ortak çıkarların olması.”

Yoksa kimsenin kimseye gerçekten içten sevgi ve alakayla yaklaştığı yok. Bu tür meze ya da kahve odaklı rölasyonlarda sahte, güvensiz, gayet yüzeysel gayet kaygan bir dostluk tadı, kokusu hissediliyor. Yüzeysellik öyle boyutlarda ki ilişkiler, konuşmalar hiç derinleşemiyor. Bu tür eğlenti ortamlarında derin konular konuşulamıyor; hep eğlenceli ve alaycı olana yöneliniyor, sohbet adeta belli avam sevıyede ve televole sınırları içinde, o şablon içinde içinde ilerliyor. Toplumun çoğunluğuna işleyen sığ kültürün tasvip ettiği türden söylemler sohbet konusu oluyor, kaderci basmakalıp bozuk plak klişeler tekrarlanıp duruyor.

Bu tarz muhabbetler bazı hassas, derin düşünen bünyeler için sıradan, boş, verimsiz soğuk bir etki yaratır.

Elbette ruhu kirlenmiş, hırslı ve dejenere günümüz insan yapısı, candan, derin, sonsuz kurgulu dostlukları, irrasyonel ve lüzumsuz bulduğu için böyle bır ilişkiye yanaşmıyor. Şehir hayatı dışında taşrada mahalle aralarına da sirayet eden bu rasyonel ve yararcı olma itkisi, nasıl olduysa ev kadınlarına bile bulaşmış, onların Osmanlı tipi karakterini, özünü, değer yargılarını da değiştirmiş.

Gerçekten de bu modern çağın dostlukları sığ temellere oturduğu ve menfaate (birbirini kullanma temeline) bağlı oldugu için her an bitebilir, kopabilir. Dostlardan biri karşı tarafın menfaatını karşılayamadığında, ya da araya mesafe girdiğinde, yüzeysel sahte dostluk bitecek yerine kesinlikle gündelik hayattaki menfaatlere uygun yeni biri bulunacaktır!

Özlem Özmen

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.