Ana SayfaÇ(alıntı)Jacques Derrida: "Gelecek" Nedir?

Jacques Derrida: “Gelecek” Nedir?

Genel olarak gelecek ve “l’avenir” denilen şeyi birbirinden ayrı tutmaya çalışırım. Gelecek… Yarın, sonra, gelecek yüzyıl gibi olacak olan şeylerdir. Tahmin edilebilir, öngörülebilir planlı, programlı bir gelecek vardır. Ancak tamamen beklenmedik şeylerin gerçekleştiği “l’avenir” diye bir gelecek vardır. Benim için gerçek gelecek budur. Tamamen tahmin edilemez. Varlığımın beklentisi dışında gerçekleşir bu Ötekisi. Bilinen geleceğin ötesinde gerçek bir gelecek varsa… bu, geleceğini büsbütün kestiremeyeceğim, Ötekisinin gelişini ifade eden “l’avenir”dir.

Jacques Derrida Belgeseli 2002
Çeviri: Ümid Gurbanov
Edit: Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR