Ana SayfaEditörKendini Tanımlayamamak

Kendini Tanımlayamamak

N. V. : Bilirim üstadım… şöyle bir sorunum var ki: Kendimi hissedemiyorum, hissetme duyum yok olmuş gibi..
C. M. D. : Bu çok iyi… yaratmak için uygun bir şart

N. V. : eski kurduğum cümleleri, hissettiklerimi, anılarımı unutmuş gibiyim… bu sinir bozucu geliyor bana..
C. M. D. : yo hayır bu zihninin kendini dış dünyaya kapatma yolu gibi düşün

N. V. : evet, öyle, gerçekten öyle… kimseye seslenemiyorum… kendime yönelmişim demek, ama, uslandırılıyor gibi hissediyorum kendimi
C. M. D. : zihnin tımar edilmesi ve gereksiz yüklerden kurtulmak… işte bu senin yaşadığın

N. V. : vay be, koca açıklanamayan, gizi çözülemeyen deneyimleri en kolay kavramlarla anlatmak cok iyi bi şey.. kendimi tanımlamam konusunda iyi bir yardımcısınız
C. M. D. : kendimi tanımlamadığım içindir belki de

N. V. : sözcükler bizi tanımlayamaz zaten ama az buz yardım ediyor..
C. M. D. : her şey boş…

N. V. : bi kadın bulmak gerek sadece, tanımlayamıyorum kendisini..
C. M. D. : bu da güzel doğru yoldasın

8 Nisan 2013

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

8 YORUMLAR

 1. merve hn..degısık bakıyor o saf kısılıgimız bad people ve yasanan acıların etkısıyle sert ve karamsar bır kısılıge donustu, hıssettıklerımız ve felsefe egıtımımız yuzunden bosveremıyoruz ve osho gıbı anı yasayamıyoruz. dogustan getirdıgın o karakterın polyanna gıbı ve hayat cok agır belkı bu ulkede.. Avrupada bu kadar olumsuz olmazsın yasam standrdyla ılgılı..

 2. women derken?n..v.ının acılımını tahmın edıyorum.ı feel hım..ve anlatılan mysteryi de sezdım.thank u..ı came back,exıstansıyalızm boyutuna devam edermısınız?hosuma gıttı bu weırd konu.ve bır de Twın Peaks yorumu yazsanız edıtor..

 3. Teşekkür ederim cevap için,felsefede yeniyim fakat siteniz bana çok yardımcı oluyor tekrar teşekkürler.Peki şunu da sormak isterim biraz alakasız olsa da , yetenek doğuştan mı gelmektedir? Ve yetenek ile kişiliğin arasında bir bağ var mıdır?

  • Merve Hanım hoşgeldiniz tekrar; sorularınıza dilim döndüğünce cevap vereyim;

   Yetenek dediğiniz şey tabii ki doğuştan gelir, bu genelde böyledir ancak yeteneğin salt olarak doğuştan gelmesi bir anlam ifade etmez, geliştirilmesi ve tekrar edilmesi gerekir. Hayatın ileriki aşamalarında bu yeteneğin kişilik içine yuva yaptığını görebilirsiniz.

   Sorunuzu değiştirirsek; Kişilikle yetenek ilintili midir? Bu soruya şöyle bir cevap verebilirim, yeteneğin geliştirilmesinde ve üzerine düşülmesinde doğal olarak karakterin payı büyük olacaktır. Sonuçta karakter, sadece yetenekte değil hayatın şekillenmesinde de büyük önem arz etmektedir.

   Umarım cevap yeterlidir…

 4. Yani kendimizi yaratmak ? Bu doğuştan sahip olduğumuz kişiliğinize haksızlık değil midir ? Sizin bahsettiğiniz katıksız bir egzistansiyalizm mi yani?

  • Doğuştan sahip olduğumuz birçok şey var ancak kişilik bunlardan biri değil ne yazık ki. Kişilik oluşumu doğumla değil daha ileriki yaşlarda vuku bulmaktadır.

   İkinci olarak Kendini tanımlayamamak, kendini bilmemekle beraber, kendine yabancılaşmayı da öngören bir metafiziğe sahip. Olaya böyle bakarsak daha sağlıklı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR