Kimiz Biz?

…Mnemosyne başlığı altında Hölderlin şöyle diyor:

İzahsız bir işaretiz biz…

Kimiz biz? Biz, bugünün insanları; kendisi için tari­hin hiçbir zaman ölçümünün tek bir kıstas bile getiremediği uzunlukta süregelmiş ve daha gelecek olan bir gü­nün insanları. Mnemosyne başlıklı aynı ilahide Hölderlin şöyle diyor: “Uzun olan/Zaman” – yani, içinde bizim izahsız bir işaret olduğumuz zaman. Bizim işaret ve üste­lik de izahsız oluşumuz, düşünmek için yeterince sebep teşkil etmiyor mu? Şairin bu ve takip eden sözlerinde ifa­de edilen, belki de, en kaygı verici olanın kendisini bize ne ile gösterdiği sorusuyla, kaygı uyandırıcı zamanımız hakkında iddia ettiğimiz ve düşünmeye çalıştığımız en kaygı verici olanla ilgili bir şeydir. Belki bu iddia, eğer onu yeterince mülahaza edebilirsek, şairin sözlerine bi­razcık ışık tutabilir; belki yine Hölderlin’in sözü, nazım eden olduğu için, bizi daha salahiyetli ve dolayısıyla da­ha işaret eder vaziyette en kaygı verici olanı mülahaza eden düşüncenin yoluna çağırabilir. Fakat yine de, Höl­derlin’in sözüne işaret etmesi gereken şeyin ne olduğu karanlıkta kalıyor. Hangi hakla bir şairin düşünmeyi de­nediği yolda bulunduğumuz, üstelik böyle bir şeyi an­lamlandırdığımız sorusuna verebileceğimiz cevap şüphe­li kalıyor. Yine aynı şekilde, şairane olana yönelik yapılan işaretin hangi zeminde ve hangi sınırlar içinde bulunma­sı gerektiği sorusu izahsız kalıyor.

Martin Heidegger
Düşünmek Ne Demektir?
[1951/52 Kış Dönemi Ders Notları]
Paradigma Yayıncılık, Çev.: Rıdvan Şentürk

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR