Ana SayfaÇ(alıntı)Michel Foucault: "Yapısalcılık Nedir?"

Michel Foucault: “Yapısalcılık Nedir?”

Yapısalcılar için önemli olan ilişki sistemleridir. İnsanların yaşadıkları bireysel deneyimler değil kesinlikle. Benim yaptığım şey de, yapısalcılık gibi, öznenin egemenliğini sorgulamaya dayanır. Mesela, uyuşturucu deneyimi nedir? Şudur: Sınırları kaldırmak, bölüşmeyi reddetmek, tüm dışlamaları saf dışı bırakmak. Ve o durumdayken kendine şunu sormak: Peki bilgiden ne haber? Tamamen başka bir şey bilir hâle mi geldik? Uyuşturucu deneyiminden önce bildiğimiz şeyleri hâlâ bilir durumda mıyız? Uyuşturucu öncesindeki bilgi hâlâ geçerli durumda mıdır? Ya da bu yepyeni bir bilgi midir? Bu bir mesele. Bu anlamda, uyuşturucu deneyiminin toplumda sıra dışı bir deneyim olduğunu söylemek mümkün değil. Önemsiz bir sapma değil. İçinde yaşadığımız kapitalist toplumun karşı karşıya olduğu sorunların merkezinde bulunuyor. Bana kalırsa Maoizm de, aynı şekilde. Bambaşka bir biçimde ve bambaşka bir tarihsel kapsamda, bu sorunla karşı karşıya. Yani insan her türden zorlayıcı sistemlerden azat edildiğinde. Yalnızca ekonomik sistemden bahsetmiyorum; siyasi, ahlaki ve kültürel sistemlerden de.

Kapitalizmin yüz yıllardır dayattığı bu sistemlerden kurtulduğunda. Bu özgürleşme anı gerçekleştikten sonra bu durumda hangi türden bir bilgi mümkün olacak?

Michel Foucault

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR