bram-stoker-dracula-izle

III.Vlad (Draculea) şatosunda yalnız yaşayan, terkedilmiş bir vampirdir. Bir kadının hayaliyle yüzyıllar boyunca mücadele eden yalnız bir erkektir. Bu kadını o kadar çok sevmiştir ki onun için hayatından vazgeçerek gölgelere karışmayı göze almıştır. Kaybettiği aşkının acısıyla debelenen III. Vlad sevdiği kadını (Winona Ryder, Elisabeta) en sonunda Londra’ da bulur. Fakat Elisabeta, başka biriyle mutludur ve nişanlıdır. Vlad, aşkını yeniden kazanmak ve onu kendine bağlamak için şeytani güçlerini kullanmaya karar verir. Yüzyıllar geçse de ona hala deliler gibi aşıktır ancak Elisabeta bu durumdan habersizdir. Bu Vlad için zordur ama kararlıdır ve durumu lehine çevirmekte geç kalmaz. Kanın aşkla imtihanı başlamıştır.

Olaylar örgüsü tam da burada başlar. Vlad aşkını tekrardan kazanmak için avukat olan Jonathan Harker’ ı yani Elisabeta’ nın nişanlısını şatosunda rehin alır. Elisabeta arada kalan bir ruhtur bir yandan kan kaybeder bir yandan da şeytani bir oyunun içine dahil olur. Vlad ise önüne gelen tüm engelleri aşmanın mücadelesini verir, bu aşka engel olmak isteyenleri uşağı yaparak, teker teker öldürür. Vlad en büyük silah olarak yalanı ve şehveti kullanır ama çok geçmez ki bu şeytani planı Elisabeta farkeder.

Dracula” aşk temasının bu denli güçlü işlendiği nadir filmlerden biri.

Bram Stoker’ ın eşsiz romanından perdeye aktarılan harika bir yapım. Romantizmle bezenmiş harika bir gotik hikaye, eşsiz bir doğu efsanesi… Aşkın kutsandığı hatta tanrıya rağmen hala yaşayabildiği ruhları anlatan bir film. Bu dünyada en şanslı kişi gerçek aşkı bulandır diyen enfes bir eser… “Dracula” bilinçaltından, rüyalara, aşktan, içgüdülere kadar her türlü insani şeyleri tiyatral bir biçimde bize sunuyor. Mekanlarıyla, diyaloglarıyla hiç efekte ihtiyaç duymadan o muhteşem duyguyu seyirciye verebilmiş dramatik bir aşk filmi. Aşkın bu derecede tanrılaştırıldığı bir başka film daha yoktur.

Can Murat Demir

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.