Ana SayfaDenemeSeri Katillerde 3 Tipik Davranış

Seri Katillerde 3 Tipik Davranış

Seri katilleri (patolojik olarak) incelediğinizde çocukluklarına ait bazı ortak (tipik) davranışları görebilirsiniz. Bu davranışlar genelde diğer normal seyirdeki insanlarda da vuku bulan şeyler ancak burada önemli bir fark var, o da “bu davranışların sürekliliği…”

Seri katillerdeki bu istikrar diğer insanlardan onları ayırıyor. Onlar hiçbir zaman sürprizlerle dolu değillerdir. Bu cümlenin açılımı şu: Seri katil ergenlikte dahi altına işeyebilir, bir binayı ya da mahalleyi yakabilir, hayvanlara işkencede bulunabilir. Bir seri katilin hayatı tek düzedir, genelde aynı davranış düzleminde sürüp gider.

Albert Fish. 1875 yılında babasının ölümünden sonra, kimsesiz çocukların bakıldığı bir çocuk bakımevine yerleştirilen Fish, yedi yaşına kadar kaldığı bu kuruma uyum sağlayamadığı için ruhsal yapısı bozuldu. Annesinin yanına cinsel istismara uğradıktan sonra aşırı baş ağrılarından yakınan Albert Fish, lise öğreniminin ardından bir yandan gezip bir yandan geçici işlerde çalışmaya başladı. 1882 yılında eşcinsel eğilimleri ortaya çıktı. Küçük suçlara bulaşan Fish, 1910 yılında ilk kez cinayet işledi.

Küçük bir giriş yaptıktan sonra bahsi geçen ortak davranışları 3 ana başlıkta toplayabiliriz: Altını ıslatma, Kundakçılık ve Sadizm.

Altını Islatma
Her çocuk altını ıslatır. Ben de 10 yaşıma kadar altıma işedim, bu gayet normaldir ancak bu davranış ergenliğe kadar sürüyorsa anormaldir. Bu patolojik bulgu seri katillerin ortak noktalarındandır ve totale baktığınızda seri katillerin hemen hemen ½60’ı ergenliklerinde bile altlarını ıslatırlar. Bu davranışın altında taciz ve şiddetle yoğrulmuş bir çocukluk yatar.

Kundakçılık
Çok iyi hatırlıyorum, 7-8 yaşlarındayken bütün mahalleyi yakma planlarım vardı. Tabii daha sonra bu karanlık planımı rafa kaldırmak zorunda kaldım, çünkü büyüyordum. Seri katillerden ayrılan yanım da bu sanırım. Onların kibrit ile imtihanları benimki gibi küçük yaşlara rastlar ancak onlar bunu bir hobi olarak görürler ve alevlerin içinde çığlık atan insanları izlemek büyük bir zevktir onlar için. Ben burada onlardan ayrılıyorum.

Kundakçılık zarar verme içgüdüsüyle eş zamanlı çalışır ve birçok seri katilde de vuku bulmuştur. Aslında durumu en iyi şu cümle özetler: Kibrit ve seri katil ayrılmaz bir ikilidir. Örneğin; Henry Lee Lucas ve aptal suç ortağı Ottis, çocukluklarının geçtiği mahallede bir evi yakmışlardır. Carl Panzram ise çocukluğunda kaldığı ıslah evini ateşe vermiş ve yaklaşık 100.000 $’lık hasara sebep olmuştur. Bu tarz örnekler daha da çoğaltılabilir.

Sadizm
Diğer insanlara zarar verme eğiliminin bir diğer sonucu da Sadizm’dir. Seri katillerde çokça rastlanan “hayvanlara işkence” ve “tecavüz” yine bu sadizmin uzantılarıdır.

Peter Kurten
Peter Kurten

Örneğin; Peter Kurten koyunlarla cinsel ilişkiye girmeye bayılıyordu, bunu keşfettiğinde sadece 13 yaşındaydı. Jeffrey Dahmer ise hayvan leşlerini toplardı ve biriktirirdi. Katil Çift’lerden Ian Brady yaşadığı apartmandaki kedileri pencereden atarak onları düşerken izlemeyi severdi. Sosyopatların kedilerle olan bu ilişkisi bayağı manidardır çünkü işkence hayvanı genelde kedidir ve bu davranış seri katiller arasında popülerdir.

Ian Brady
Ian Brady

Seri katillerin klişeleşmiş olan ortak davranışlarından bahsettik ancak bu şu demek değildir, bu davranışları sergileyen bütün çocuklar birer seri katil adayıdır,  tabi ki bu genelleme büyük bir yanılgıdır. Yazıdaki amaç, suç bilimcilerinde desteklediği gibi genel bir seri katil tipolojisi çizebilmektir.

 

Can Murat Demir

Yararlanılan Eser: Hrold Schechter, David Everitt; A’dan Z’ye Seri Katiller Ansikolpedisi, 3. Baskı 2206

Seri katillerle ilgili diğer dosyalar için bknz:
Seri Katiller Neyle Beslenir?
Karındeşen Jack’in Polise Gönderdiği Mektup
Seri Katiller ve Sıradışı Psikolojiler 

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR