Ana SayfaDENEMEBir Lucifer Güzellemesi

Bir Lucifer Güzellemesi

Şeytanın Gizli Tarihi bir Lucifer güzellemesi aslında. İlk başladığımda çeviri olması, devrik cümleler ve baskı hataları biraz canımı sıksa da kitap ilerledikçe şeytan, engizisyon, Da Vinci şifreleri ve simya üzerine epeyce ayrıntı okuma şansı buldum. Bu da ön yargılarımı kırdı diyebilirim. Yazarın uzmanlık alanı aslında daha çok Tapınak Şövalyeleri ve Da Vinci ancak cadılık kurumu hakkında da engin bir bilgiye sahip diyebilirim.

Şeytanın Gizli Tarihi, bütün çağlar boyunca gizli inanışları, okült kişilikleri ve yaşanan olayları bulabileceğiniz bir kitap. Yazar bu konuda derin bilgisini konuştutararak gerçekler ve Hıristiyanlık hakkında epeyce iddialı şeyler yazmış. Yahyacılardan tutun, Aleister Crowley’e, Lavey’den İsa’nın torunlarına kadar geniş bir yelpazede analizler yapmış ve bunu yaparken de tarihi kişiliklerden ve gerçek el yazmalarından yola çıkmış. Bu akademik kaygı beni etkiledi diyebilirim.

neden_seytan_tn

Kitabı okurken bolca not tuttum. Ama aklımda kalan tek bir şey vardı: Lucifer, (herkesin yanıldığı gibi) şeytanı değil, aydınlığı ve bilgiyi simgeliyordu. Fark ettim ki Lucifer, etrafına yaydığı ışıkla insanlığın bu güne gelmesinde önem arz ediyor. Bilimden tutun, Aydınlanmaya, Rönesans’tan tutun doğa bilimlerine kadar her yerde o var; Lucifer’ın Kutsal Işığı içimizde…

Bir tanrı olarak Lucifer, kitapta harika betimlenmiş. Picknett bunu okuyucuya tarihi arka planlarıyla sunmuş. Olaylar yumağı çok iyi sıralanmış ve gizli metinlerden yapılan alıntılar çok besleyici olmuş.

Okült yazarı ve araştırmacısı Lynn Picknett‘ın bu kitabı okunmaya değer ve tarihin gerçekleri yansıtması açısından önemli bir eser.

Başlıklar:
– Adem’le Havva’nın Cennet’ten kovuluşu
– Adem’in ilk eşi Lilith ve kadının şeytanileştirilmesi
– İsa’nın aşkları ve Mary Magdelene gerçeği
– Şeytan’dan Lucifer’e uzanan yol: Sabahyıldızı ve Vaftizci Yahya
– Hıristiyanlık ve Paganizm: Pan nasıl şeytanlaştırıldı?
– Leonardo Da Vinci’nin sırları: Torino Kefeni, Kutsal Kâse ve
resimlerde gizlenenler
– Hıristiyanlıkta kadının rolü ve bastırılmış cinsellik
– Şeytan işaretleri ve cadı avları
– Okültizm ve simya: büyüler, iksirler ve ruhun ele geçirilmesi
– Aleister Crowley ve olağanüstü fenomenler
– Satanizm ve Hedonizm: ayinler ve ritüeller
– Anton Lavey, Madam Blavatsky ve Şeytan İncili
– Şeytan miti ve Lucifer gerçeği

Lucifer’in temiz ışığı, iyi ve kötüye dair dogmaları alt ederek berraklaşıyor ve insanlara salt kendileri için düşünmelerini, hissetmelerini ve parlamalarını söylüyor. Sonsuza dek!

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

5 YORUMLAR

 1. S:(L) Dünya gezegenindeki bedenlere giren ruhlar nereden geldi? Buraya gelmeden önce başka bir gezegendeki bedenlerde miydiler?
  C: Bu grup değil.

  S:(L) Evrende bir yerlerde dolaşıyorlar mıydı?
  C: Bir’le birlik halinde. Süper eski Lusifer, Düşen Melek, efsanesini duydunuz mu?

  S:(L) Lusifer kim?
  C: Siz. İnsan ırkı.

  S:(L) İnsanların ruhları daha büyük bir ruhun parçaları mı?
  C: Evet. Yakın. Bir. Tüm düşenler “zor yolu” öğrenmek zorundadır.

  S:(L) Fiziksel gerçekliği deneyimleme isteğinin aslında düşme eylemi olduğunu mu söylüyorsunuz?
  C: Sizler parçalı bir ruh biriminin üyelerisiniz.

  S:(L) Fizikselliği istemenin “düşmek” anlamına gelmesi nasıl oluyor?
  C: Kendi için, zevk.

  Alıntı/Kaynak
  http://kasyopyadeneyi.tr.gg/Kasyopya-Celseleri-1.htm

 2. Lucifer’in ışığı iki ruhu birleştirsin.. Aydınlığın anahtarları elleriniz ve gözlerizle birleşip, kapıyı Aklın ve Üstünde ‘deniz üstü, bulutlu göğün görkemi’ renklerle kaplı bulutların üstünde ki ‘kar görünümlü şeffaf renklerin ritimsel döngüleri” içinde Hiçlikle birliğe ulaşmanızı temenni ederim..

  Hiçlik Mimarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR