Ana SayfaEditörKaybedenler Kulübü

Kaybedenler Kulübü

Kaybedenler Kulübü şu ana kadar izlediğim Türk filmleri arasında umut vaat eden yapımlardan biri. Doğruyu söylemek gerekirse ilk başta epeyce önyargılı bakmıştım bu filme, çünkü 90′ larda büyük bir ivme kazanan Türk Sineması 2000′ lere gelindiğinde berbat durumdaydı. Bu olumlu ivmenin başlangıç noktasını da bana göre Eşkıya oluşturuyordu. Gel gelelim Kaybedenler Kulübü bu ön yargımı bir nebze olsun kırdı ve beni mutlu etti diyebilirim. Önyargımın en büyük kaynağı da samimiyetsiz göstermelik replikler ve Avrupai, çalıntı senaryo korkumdu. Çünkü Türk yönetmenler ne zaman orjinal bir iş yapmaya kalksalar ağızlarına yüzlerine bulaştırırlardı çünkü taklit ve yapmacık  olmaktan kurtulamıyorlardı. Bunun en güncel örneği Av Mevsimi’ dir…

Neyse konumuza dönelim… Kahramanlarımızdan biri Kaan (Nejat İşler) kıyıda köşede kalmış kitapları basan ve sürekli zarar eden bir yayınevinin sahibi. Diğer kahramanımız Mete (Yiğit Özşener) bar işleten bir plak kolleksiyoneri. Bu iki kafadar hiç kimse dinlemiyormuş gibi bir radyo programında kafalarına göre muhabbet ederler. Program en başta sıkıcı ve absürt gibi görünür hatta bu iki kafadar patronlarından fırça bile yerler. Tehditler ve yasaklamalar peş peşe gelir. Çünkü sohbetleri seks muhabbetlerine döner ve programda arayan her kadına yatma teklifinde bulunmaya başlarlar.

Film, konu bakımından Türkiye için fazla bir kapasiteyi barındırıyor. Çünkü bilindiği üzere burası Türkiye, yasakların ve sansürlerin cenneti… Bu iki kahraman kesinlikle ya mahalle baskısına maruz kalırlardı ya da taşlanırlardı… Filmdeki en sevdiğim taraf, radyo programındaki geyiklerdi ve araya sıkıştırılan aforizmatik alıntılardı. Bu film her ne kadar gayri ciddi bir üslup barındırsa da aslında çok ciddi bir konuya değinmiş… O da yalnızlık… Kaybedenler mi yalnızdır yoksa yalnızlar hep mi kaybeder bilemem ama Kaybedenler Kulübü bu konuda sizi düşündürmeyi amaçlıyor. Güzel ve eğlenceli bir film… Diyaloglar yorucu değil ama epeyce derin… Hem hayat, hem de insanla yakından ilintili bir film. Felsefi ve şairane olması da cabası.

Yönetmenliğini Tolga Örnek’ in yaptığı Kaybedenler Kulübünü izlemenizi şiddetle tavsiye diyorum.. Tabi eğer gerektiği kadar yalnız ve kaybetmişseniz…

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR