Noviembre

Filmin, özü bu sanırım. Alfredo (Óscar Jaenada) karakteriyle özdeşleşen Noviembre gerçek bir öyküye dayanıyor.

Sokaklarda bedava gösteri yaparak hayatlarını sürdüren bir grup genç oyuncunun mücadelesini anlatan Noviembre, sanatın amacının ne olması gerektiği üzerine düşündüren bir film. Klasik tiyatro ve oyunculuk kalıplarının dışına çıkarak sıradışı bir oyunculuğu müjdeleyen film, hikayesiyle bir propaganda niteliğinde.

“Parayı kabul etmek, sanatı satmak demektir” Alfredo

Evinden kaçıp oyuncu olup konservatuvara girmeyi amaçlayan idealist Alfredo her şeyi hiçe sayarak sadece sanat yapmanın ve buna seyirciyi de dahil etmenin derdindedir. Bunun için tartışır, aç kalır, okulu bırakır ama düşüncesinden asla taviz vermez. O bir sokak oyuncusudur. Özgürlük ve bağımsızlık peşinde olan Alfredo, küçük bir sokak tiyatrosu kurar ve hatta bunun için manifesto bile yazar. Kurallara göre para ve çıkarlar arka plandadır. “Bedava sanat, bedava tiyatro” sloganıyla yola çıkan bu genç oyuncular her gösterilerinde tutuklanırlar ve yasalarla başları derde girer, çünkü çok tuhaf karşılanırlar. Tutuklanırlar, malzemeleri rehin alınır ama onlar bu uğurda canını vermeye razıdır. Vazgeçmezler, ta ki gösterileri tamamen yasaklanana kadar…

Sanat, içinde geleceği barındıran bir silahtır!

Noviembre bir özgürlük masalı gibi. İnsanlara özgürlük telkin eden bir amacı taşıyor. Bir diğer özelliği ise insanların tahammül sınırlarını zorlaması. Klişe gibi görünse de hayat zorluğu ve sanat arasındaki o ince çizgiyi zorlayan bir film. İdealizm – hayat ilişkisini sorgulayan bir senaryoya sahip…

IMDb’ den 7.6 olan Noviembre oyunculukla ilgisi olsun veya olmasın herkesin izlemesi gereken bir film…

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR