Ana SayfaEditörHelter Skelter

Helter Skelter

Helter Skelter 2004 yılına ait bir Amerikan TV projesi. Film, suç ve dram özelliğiyle Charles Manson ve ailesinin cinayetlerini ve dönemin 68 olaylarının Amerikan toplumundaki yansımalarını konu ediniyor. Helter Skelter’ in orjinali 1976 yılında çevrilmiş fakat bu versiyonu da kayda değer bence. Amerikan suç tarihinde özel bir yer tutan Manson ve kızlarının cinayetleri nasıl planladığını, çiftliklerdeki yaşam mücadelesini, Manson felsefesini (her şey herkesindir) ve kaçkınlığını gözler önüne seren bir yapım.

Filmde Manson tavrının ve karakterinin ipuçlarını görmek mümkün. Kurnaz ve bir o kadar da şeytani bir adamın insanları peşinden nasıl sürükleyebildiğine şahit olacaksınız. 68 kuşağının farklı bir yorumunu bulabileceğiniz bu film aslında büyük bir sistem eleştirisi de getiriyor. Helter Skelter, ilk etapta hipi geleneğinin ve bireysel özgürlüğün farklı bir yorumu gibi duruyor. Ama senaryonun özüne bakıldığında Manson’ un karizmasına ve haklı duruşuna da küçük göndermeler yaparak bir TV projesine nazaran kendisini aşıyor diyebiliriz. Manson başaktör ve bir kanaat önderi olarak, bir toplumsal sistem eleştirisi, hatta Amerikan ekonomi ve eğitim alanlarına yönelik bir saldırı amacı da taşıyor.

Bana tepeden bakarsanız bir ahmak göreceksiniz,
Bana aşağıdan bakarsanız tanrınızı göreceksiniz,
Bana karşıdan bakarsanız kendinizi göreceksiniz!

Eğer benim gibi seri katiller ve suç tarihiyle ilgileniyor ve bu tarihin içinde Manson’ın özel bir yere sahip olduğunu düşünüyorsanız kaçırmamanız gereken kült bir örnek karşınızda… Bu filmde Manson’ ın nasıl ilahlaştırıldığını ve ölümsüzleştirildiğini göreceksiniz.

Yönetmen: John Gray
Yazarlar: Vincent Bugliosi (kitap), Curt Gentry (kitap)
Oyuncular: Jeremy Davies, Clea DuVall ve Allison Smith

İyi seyirler…

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR