Barfly

Barfly… Türkçeye “Bar Sineği” olarak çevrilmiş bir Bukowski hikayesi. Mickey Rourke, Faye Dunaway gibi harika oyuncuların başrollerini paylaştığı 1987 yapımı bir Barbet Schroeder filmi. Bukowski bu filmle yeniden hayat buluyor sanki…

Henry gerçekten ayyaş, işsiz ve bu hayatta dikiş tutturamamış biridir. Ama kadınlara ayrı bir önem atfeder. Bu özelliği onun biraz da edebi romantizminden izler taşır. Kadınlardan yana şanssız biri gibi görünse de, aslında çekici bir adamdır.

Henry Chinaski barlarda ve sokaklarda ömrünü tamamlamaya niyetli bir yazardır. (Bukowski gibi) İçkiye olan düşkünlüğü onu yazmaya ve hayata daha da bağlayan bir diğer nedendir. Sürekli içer ve yazar. Hayatını yazdığı kısa öykülerden kazanır ve paraya hiç önem vermeyen bir adamdır. Henry çok farklı biridir, kendisi gibi yaşayan, birazcık ta deli olan Wanda Wilcox (Faye Dunaway) ile hayatını devam ettirmeye kararlıdır. Onunla da bir bar muhabbetinde tanışmıştır. Hemen hemen aynı şeyleri düşünürler. Bu kadın onu etkilemiştir bir kere… Henry bir gün yayıncı olan seçkin bir kadınla tanışır hatta onunla güzel dakikalar yaşar ama bu kadının yerleşik hayat fikri ona göre değildir. O sadece içerek ve yazarak yaşamak isteyen bir serseridir. Tully denilen bu kadın bar çıkışlarında sürekli kavga eden bu adama ve yazdıklarına aşıktır çünkü gerçekten de öyküleri etkileyici ve umut vaat eder. Film kısaca bu iki kadın arasında seçim yapan bir bar sineğinin öyküsünü anlatıyor.

Çok fazla edebi bir tavır taşımasa da Bukowski’ nin yaşantısıyla birebir örtüşen Barfly, Mickey Rourk’ un harika oyunculuğuyla izlenir bir hal almış diyebilirim. Ve bence Mickey Rourke’ un hayatıyla da örtüşen bir hikayeye sahiplik ediyor. Sürekli içen, kadınlara bir ayyaşın gözünden bakan ve asla sarhoş olmayan bir yazarın dramı gibi dursa da Barfly izlenmesi gereken bir Bukowski klasiği. Paraya değil hayata önem veren, kadınlar olmadan yaşayamayan bir adamın öyküsü…

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR