birdy-film-izle

Ben kendim olmaya lanetlenmişim Birdy!

O sadece uçmak isteyen küçük bir çocuktu. Ve hayat ona dar geliyordu.

Birdy, bir Alan Parker filmi. Biraz fantastik, biraz absürt bir öyküyü dillendiriyor. Güvercin besleme vasıtasıyla birbirini bulan ve çok iyi dost olan iki genç adamın öyküsünü. Birdy, garip bir çocuktur, uçma, kanat çırpma olayına saplantılı şekilde bağlıdır.

Asosyal ve hayalperesttir. Kendisini kuş sanan bir ahmak gibi görünür. Al, ve Bird çok iyi arkadaş olur. Hayata farklı yönlerden bakan bu iki genç, her türlü belaya bulaşır, hapse bile girerler. Ama Birdy her zaman rahattır çünkü hayatı ciddiye almaz, onun aklı fikri kuşlardadır. Kızlarla olan ilişkisinde bile kuşlar yüzünden sorun yaşar, onlara bir hayvanmış gibi davranarak kaçırır.

Birdy, dışarıdan bakıldığında tam bir ucubedir.

Uzun bir müddet sonra ikili askere Vietnam‘a gider. Tabii ki her ikisi de eve farklı döner. Biri akıl hastalığına tutulmuş diğeri ise yüzünün tamamına yakınını kaybetmiştir. Yolları bu kez bir akıl hastanesinde kesişir. Onlar artık Vietnam gazisi iki askerdir. Hayat yine oyun oynamış ve ikisini yine bir araya getirmiştir. Bu kez Al Birdy’ e yardım etmek zorundadır. Onu konuşturup eski haline döndürmesi için üstleri tarafından hastaneye çağrılır.

Film, savaş olgusunun ağır bir eleştirisini dile getirmekle birlikte fantastik bir tarzda kurgulanmış harika bir senaryoya sahip. Sürekli flashback yapan Parker, bu sayede her iki arkadaşın hayata bakışlarını, izlenimlerini seyirciye güzel sunmuş. Haklı olarak kendi iç dünyalarına çekilen iki ruhun mücadelesini anlatan Birdy 1985’te Cannes’da Jüri Özel Ödülü’ne de layık görülmüştür.

Can Murat Demir

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.