Ana SayfaDENEMEHayat ve Ölüm Üstüne

Hayat ve Ölüm Üstüne

T. M. : Hayat, ölüm ve yaşamın tadını aynı anda tadarak her birini göz ardı etmektir…

C. M. D. : bu yol ölümsüzlüğe çıkar o zaman kardeşim.

T. M. : Doğrusu nereye çıkacağını henüz anlamış değilim kardeşim, uzun ince bir yoldayım gidiyorum gündüz gece…

C. M. D. : oy oy bu yolun sonu belirsiz yani? o zaman birlikte söyleyelim türküyü: bilmiyorum ne haldeyim gidiyorum gündüz gece!

T. M. : Sevinilecek yanı da var kardeşim, maddiyatı aştık…

C. M. D. : maddiyat çok gereksiz kardeşim, görünmezliği istiyorum ben, kendi istediğim dünyada kendi yarattığım değerlerle, varlığını hissettiğim insanlarla yaşamak istiyorum.

T. M. : Ama bir ince nokta var, değer verdiğin insanlara ölümü ve yaşamı aynı anda tattırmamışsan onların gerçekten verdiğin değere layık olup olmadıklarına anlayamazsın..

C.M.D. : değer vermekten yana değilim, sadece onları hissetmek istiyorum, çünkü bendeki terslik de bu zaten, hissetmediğim insanı sevemem ve ona değer de vermem

T. M. : Bence bir insanı Tanrısal hislerinle hissedebilirsin ama o insan yetersiz kalabilir ve hislerini boşa harcamış olabilirsin…

C. M. D. : olsun değecek biriyse bu yüke hazırım kardeşim

T. M. : Umarım acı vermez bu sana kardeşim, çoğu zaman sonluk acı verici olur…

C. M. D. : örneğin uzaklarda bir yerlerde hatta adını bile duymadığım bir kasabada bir kardeşim var, henüz yüzünü bile görmedim, elini sıkmadım, birlikte yemek yiyip bir şeyler içmedim ama onu hissetmek büyük bir haz ve çok derin bir acının son bulması gibi. sence bu nedir? sence neyi arıyorum? kendimi? ya da???..

T. M. : Kardeşim bu Tanrısal hislerin tartılmasıdır, örneğin bu dediğiniz insan derin hislere sahipse ve Tanrısal hislerin ne olduğunu biliyorsa o zaman her iki tarafında kazanacağı bir bilgi ışığı olacaktır…

C. M. D. : o bilgi ışığını istiyorum, he de bütün zerrelerine kadar.. içime sızsın bütün ateşi… not: kardeşlik yaşamla ilgili bir şey değil bence, hatta ölümle de ilgili değil, kardeşlik bence her ikisini de el birliğiyle yenmektir.

T. M. : Bence kardeşlik iki kişinin bir gün yaşaması durumda diğerinin ölebilmesi, yaşayanın ölmesi durumunda diğerinin dirilmesidir…

C. M. D. : o zaman birbirinden beslenen iki varlık gibiler ne dersin?

T. M. : Bence bu en güzel anlatım oldu kardeşim…

C. M. D. : o zaman ölümde ve yaşamda benimlesin demektir kardeşim!

T. M. : Şüphesiz ki kardeşim…

28.12.2012

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR