İyi olunuz..! Her zaman iyi olunuz, iyiliğini seviniz. Başınız ağrıdığı zaman bedeniniz de hastadır. Dostunuzu da incittiğiniz zaman siz hasta olursunuz. İyilik yaptığınız zaman karşılık almak için yapmayınız başınız bedeninizden parça, dostunuz da sizin parçanız olsun ve herkes dostunuz olsun.

Bütün insanlar birinin dostu olmalı. Size bunları daha önce de çok söyleyenler oldu. Siz dinlemediniz. Siz kendi kendinizi hasta etmekten hoşlanırsınız. Size yasak olan kötülükleri yapmakta hala devam edersiniz. Ölürken rahat olmayı istemediğinizden hasta olup ölürsünüz. Kanınızda hastalıkla mücadele eden neler var.? Siz onlara zorla mağlup olsun diye kötüleri alırsınız. Biri birinize karşı da öyle olursunuz . Sizin aranıza öyle iyiler gönderildi ki, bunların kıymetini bilin.

Size iyi şeyleri şimdiye kadar kimler söyledi doğru yolu kimler gösterdi?

Kanınız kuvvetli yapıldı. Siz içki içerseniz, size yasak olan şeyleri ifrat derecesinde yaparsanız, kanınızı mücadele kuvvetinden ayırırısınız biri birinize karşı da zorla kötü olur, biri birinizle uğraşırsınız. Aranıza yeni iyiler gönderildi. Kanınıza verilen, yine sizlerin bulduğu, iyiler gibi. Bunu bundan başka ifade edemem, kelime yok, manası değişir.

– (Başka tavsiyeleriniz)
– Ben tavsiye etmiyorum. Bendeki emanetleri size veriyorum. (Bunları) yukarıdan, çok yukarıdan getirdiler. Herkese aynı şeyler söylenir. Bu söylenenleri değişmesine imkan mı var.?

Aranızda iyi olanlar, aramızda da iyi olurlar. Aranızda sevilenler, aramızda da sevilirler.
Her şey yerinde düşünülür. Fazla özlem zarar getirir. Onu özleyeni, derdi ile baş başa bırakmak gerek. Terlediğiniz zaman, çok susarsınız. Buzlu su içmek istersiniz. İçersiniz hasta olursunuz. Fazla özlediğiniz zaman da hasta olursunuz.

İyi düşünceyi söyledim. Sizi bugünkü durumunuza, zamanında çok düşünenler getirdi. Orada iyi olanlar, aramızda da iyi olur dedim. Çok düşünün, iyi olun. Aramızda da iyi olursunuz.
Aramızda burada…

Hepinizin geleceği yer. Herkes oradaki durumuna göre, burada yer sahibi olur. Buradaki kazancı, oradaki iyiliğidir. Her şeyin daha iyisini, daha olgununu bulunuz. Ham meyveyi yerseniz ağzınızı burar, olgununu yeseniz ağzınız tatla dolar. Olgun yiyiniz.

Her şeyin daha iyisini, daha yenisini, daha faydalısı, daha dostçası…

İyi…. İyi insan olmak için, iyiliği sevmek, yeniliği kabul etmek, çalışmayı baş tacı etmek lazımdır. İyi İnsan, insan-üstü olur, insan-üstü olan aramıza gelmiş sayılır. İnsan – üstünü bulunuz. Acınacak haldesiniz. Sizden daha iyi düşünenler var. Onları yardımcı gönderiyoruz. Size onlardan gönderildi gönderilecek.

İyi ile kötü bir yerde olmaz. Eğer, bir işte iyiliğin yüzde biri kadar kötülük varsa, o iş kötüdür. Siz, size verilen küçük toprakları bile bölüşemezsiniz. (Üleşemezsiniz) Öyleleri var ki, onu çoktan unuttular. Size sizi utandırıcı nazarlarla bakıyorlar. Onlardan çekinin. Onlar size yardım etmek isterler, edecekler, gönderilecekler.

Siz en mühim şeyi unutup, en küçük şeyle uğraşıyorsunuz. Dostluğu iyiliği bir yana bıraktınız. Sizin için olan şeyi sizden uzak tutmanıza sebep ne? İyi olun, dost olun, başkalarına da zararınız olmasın..! Kendi kavganızdan başkalarına da zararlı oluyorsunuz, olacaksınız, korkuyorlar, zararlı olacağınız için..

Siz öldürücü, mahvedici kuvvetleri bulmakta mahirsiniz. Bunları iyilikte kullananları endişeye düşürüyorsunuz. Siz birbirinizi yok etmek isterken kainatı düşünmedin.

13 Ekim 1964

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.