Ana SayfaSpiritizmYüce Bilginin Tekrar Verilişi

Yüce Bilginin Tekrar Verilişi

Djwal_Khul_kucuk.felsefe

Aşağıda, Djwhal Khul tarafından, beşeriyetten kadim zamanlarda geri alınan Yüce Bilgi ve O’nun tekrar verilişinin getireceği olumlu sonuçlar açıklanmaktadır. 

Önemli bir husus da, bu Yüce Bilgi, ‘sentez edici’ özelliğine sahiptir ve günümüzün en büyük ihtiyacı da bu tür bilgidir. Gezegensel Hiyerarşi’ye dahil olan Varlıklar, Dünya Rabbi’nin İradesi’nin ve O’nun kanalıyla da Güneş Rabbi’nin İradesi’nin beşerî varlıklara, devalara ya da meleklere aktarıcıları olarak faalîyet gösterirler. Her gezegensel düzen, Rabbe ait bedenin içerisindeki bir merkezdir ve bir tür enerjiyi ya da gücü ifade eder. Her bir merkez, kendine özgü güç türünü, üçlü bir tarzda gözler önüne sererek ifade eder ve böylece, evrensel olarak, tezahür hâlindeki üç veçheyi üretir. Beşinci [spiritüel] âleme girenlerin eriştikleri en yüce anlayışlardan biri de, kendi Dünya Rabbimiz’in kapsadığı o kendine özgü enerji türüne ilişkindir.

Bilge kişi, bu beyan üzerinde iyice düşünmelidir, çünkü bu beyanı bugün dünyada görülebilen çok şey hakkında ipucu vermektedir. Sentez yapmanın sırrı kaybolmuştur ve beşeriyet, daha öncel; sikluslar sırasında kendisinin olan ve gezegensel düzenimizin gözler önüne sermesi gereken enerji türünü açıklayan bilgiyi tekrar «linince (beşeriyete merhamet edilerek, Atlantis zamanında bu bilgi elinden alınmıştır), dünya sorunları da kendiliğinden yerlerine oturacak ve dünya ritmi dengelenecektir. Bu henüz gerçekleşemez, çünkü bu bilgi tehlikelidir ve hâlihazırda bir bütün olarak beşerî ırk, grup bilincine ulaşmış değildir.

Bundan dolayı da grup adına çalışması, düşünmesi, program yapması ve faaliyet göstermesi kendisinden beklenemez. Beşeriyet henüz nefsanîdir ama, bu hususta hayal kırıklığına da gerek yoktur. Grup bilinci, daha şimdiden, bir hayal olmaktan çıkmış, bu arada ‘kardeşliğin’ ve getirdiği yükümlülüklerin kabûl edilmesi de her yerde beşeriyetin bilincine nüfûz etmeye başlamıştır.

İşte, kardeşliğin gerçek anlamı’nı beşeriyetin gözleri önüne sermek ve beşeriyetin içinde, herkeste gizil hâlde bulunan o ideale karşı bir yanıtın gelişmesini temin etmek de Işık Hiyerarşisi’nin vazifesidir.

(Tebliğ Yayım Tarihi: 1922)
Djwhal Khul
Bedri Ruhselman, Bilgi Çağı Önderi‘nden alıntıdır.

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR