A-SOFİSTLER

  • Doğru bilginin olamayacağını savunurlar.
  • İnsan felsefesi yaparlar.
  • Tabulara karşı çıkarlar.
    Bilgi duyu organları ile alınır.
  • Dolayısıyla kişiden kişiye değişir. (RELETİVİZM-GÖRECELİLİK)
  • Protagoras: İnsan her şeyin ölçüsüdür.
  • Gorgias: Hiç bir şey yoktur.
  • Olsa bile bilinemezdi.
  • Bilinseydi bile başkalarına aktarılamazdı.

Sofistlere göre bilgi duyu organları ile alınır. Duyu organları ile alınan bilginin herkes için aynı olması mutlak olamaz çünkü aynı sınıfta bir öğrenci üşürken diğeri sınıfa sıcak diyebilir bu yüzden duyularla alınan bilgi kişiden kişiye değişir. (Relativizm) Bu durumda herkes için geçerli doğru bilgi olması imkânsızdır. Doru bilgi olmadığına göre önemli olan Yararlı bilgiyi vermektir. Beş duyu organı ile alınan bilgi ancak tek duyu organı ile aktarılabiliyor.

Sorular: Kanaryayı nasıl anlatırız? Sofistler niçin yararlı bilgiyi vermeye çalışır? Sözcükler herkes için aynı şeyi mi ifade eder?

Sofistlerde dağınık olan şüphecilik “Septisizm”le bir sisteme kavuşur.

B-SEPTİSİZM (ŞÜPHECİLİK)

Şüpheyi sistem olarak ortaya koyan ilk filozof Pyrrhondur. Amaç şüphe etmektir. Felsefi gerçeklerden ve ilkelerden şüphe vardır. İnkâr yoktur, çünkü inkar yargı vermek olur.
Eski Şüphecilik Savunucuları: Yrrhon, Timon… Her yargının bir çelişiği vardır dolayısı ile yargı verilemez şüphe edilir.
Akademi Şüpheciliği: Savunucuları:Arkesilaos,Karneades. Gerçek değil gerçeğe benzer şeyler vardır. Platon’un Akademiasının öğretmenleridir.
17-18yy Şüpheciliği: Descartes, Hume. Şüphe bir yöntemdir. Amaç değil araçtır.

Septisizm ile sofist şüpheciliği farkı nedir?

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.