Ana SayfaFelsefe DersleriFelsefe Ders Notları: Doğru Bilginin İmkansızlığı

Felsefe Ders Notları: Doğru Bilginin İmkansızlığı

A-SOFİSTLER

  • Doğru bilginin olamayacağını savunurlar.
  • İnsan felsefesi yaparlar.
  • Tabulara karşı çıkarlar.
    Bilgi duyu organları ile alınır.
  • Dolayısıyla kişiden kişiye değişir. (RELETİVİZM-GÖRECELİLİK)
  • Protagoras: İnsan her şeyin ölçüsüdür.
  • Gorgias: Hiç bir şey yoktur.
  • Olsa bile bilinemezdi.
  • Bilinseydi bile başkalarına aktarılamazdı.

Sofistlere göre bilgi duyu organları ile alınır. Duyu organları ile alınan bilginin herkes için aynı olması mutlak olamaz çünkü aynı sınıfta bir öğrenci üşürken diğeri sınıfa sıcak diyebilir bu yüzden duyularla alınan bilgi kişiden kişiye değişir. (Relativizm) Bu durumda herkes için geçerli doğru bilgi olması imkânsızdır. Doru bilgi olmadığına göre önemli olan Yararlı bilgiyi vermektir. Beş duyu organı ile alınan bilgi ancak tek duyu organı ile aktarılabiliyor.

Sorular: Kanaryayı nasıl anlatırız? Sofistler niçin yararlı bilgiyi vermeye çalışır? Sözcükler herkes için aynı şeyi mi ifade eder?

Sofistlerde dağınık olan şüphecilik “Septisizm”le bir sisteme kavuşur.

B-SEPTİSİZM (ŞÜPHECİLİK)

Şüpheyi sistem olarak ortaya koyan ilk filozof Pyrrhondur. Amaç şüphe etmektir. Felsefi gerçeklerden ve ilkelerden şüphe vardır. İnkâr yoktur, çünkü inkar yargı vermek olur.
Eski Şüphecilik Savunucuları: Yrrhon, Timon… Her yargının bir çelişiği vardır dolayısı ile yargı verilemez şüphe edilir.
Akademi Şüpheciliği: Savunucuları:Arkesilaos,Karneades. Gerçek değil gerçeğe benzer şeyler vardır. Platon’un Akademiasının öğretmenleridir.
17-18yy Şüpheciliği: Descartes, Hume. Şüphe bir yöntemdir. Amaç değil araçtır.

Septisizm ile sofist şüpheciliği farkı nedir?

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR