Ana SayfaDENEMEHellraiser

Hellraiser

Hellraiser, cinayetlerle, kan ve ceset dolu bir senaryoyla karşımızda… Seri olması yanında her bölümde izleme doyamadığım Pinhead karakteri baştan aşağı mükemmel bir retorik makinesi sanki. İlk başta ön yargıyla yaklaştığım bir korku serisi olan Hellraiser 1987 yapımı ve Clive Barker imzasını taşıyor. 80’li yılların o iğrenç makyaj kalıplarını aşan bir tarafı var.

Cehennemden gelen 3 ucube ve onların yaşattığı korku dolu katliamlar… Ve bir oyuncakçı ustasının ellerinden çıkan esrarengiz bir kutu… Bu 3 şeytanın özgürlükleri bu kutuya bağlıydı, içi cinayetlerle dolu bu sihirli kutu onların bu dünyaya geçişinin tek anahtarıydı. İlk olarak kara büyüye meraklı bir aristokratın ilgi alanına giren bu kutu daha sonraları el değiştirip bir sürü şeytani plana aracı olacaktı. Çünkü kutu cehennemin kapılarını açıyordu. Cehennemin uşaklarını bu dünyaya salan bir ölüm kutusuydu.

Gelelim senaryoya. Hikâye çok basit bir kurgudan ibaret sayılsa da, diyaloglar ve replikler bir harika. Oldukça güçlü ve oldukça duygusuz. Pinhead ise fenomen haline gelmiş bir karakter zaten. Cümlelerindeki et ve kan kokusunu hemen alabiliyorsunuz. Bunu size hissettirmeyi gerçekten iyi biliyor. Bilgeliği ve sakinliğiyle filme sofistike bir özellik kazandıran Pinhead, kesinlikle kült bir korku karakteri.Var gücüyle insan etinin ve acının peşinde dolaşan Pinhead ve 2 arkadaşı kafa patlatmaya ve deri yüzmeye devam ediyor. Hellraiser, serinin sonuna doğru bazı cinayet film unsurlarını da kullanarak yine göze girmeyi başarmış bir film. Bu bağlamda cinayet ya da polisiye tarzını sevenleri de ekran karşısına çekmeyi amaçlamış.

Kafasında çivilerle dolaşan başkarakterimiz Pinhead ve arkadaşlarını izlemek büyük bir zevk… Bu insan kasaplarının hayal gücü o kadar geniş ki nereden nasıl bir ölümün geleceğini saptamak oldukça zor. Rüyalarla ve hayallerle desteklenen Hellraiser gerçekten de izlenmesi gereken korku serilerinden biri…

Son olarak şunu söylemek isterim ki; bu kan şölenini sakın kaçırmayın ve bir an önce izleyin ve siz siz olun sakın bilmediğiniz oyuncaklarla oynamayın!

Hellrasier serisinin bölümleri:

1988 – Hellbound: Hellraiser II
1992 – Hellraiser III: Hell on Earth
1996 – Hellraiser: Bloodline
2000 – Hellraiser: Inferno
2002 – Hellraiser: Hellseeker
2005 – Hellraiser: Deader
2005 – Hellraiser: Hellworld (filmed back to back with Hellraiser: Deader)

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR