Ana SayfaYazarlarKonuk YazarHalkın ve Toplumun İhtiyaçları

Halkın ve Toplumun İhtiyaçları

İnsanlar, tüm zorlanmalara rağmen medeniyetin taşınmasını sağladı ve medeniyetin yan ürünü olan uygarlık, geçmişten bugüne var olmaya çalışıyor. Medeniyet denilen mefhum, nitelikli bilginin insanlar tarafından kabul edilmesiyle var oluyor. Nitelikli bilgi ise gündelik yaşantıda, kişinin kendisinin içinde ve kendisinin dışında olan gündelik kavramlardır. Uygarlık mefhumu ise medeniyetin içeriği olan kavram bilgisinin, insanın insana ve halkın halklara saygı duymasıdır. Bu tavrın oluşmasına, tarihte iyi veya kötü olarak bilinen her birey katkıda bulunmuştur. İyilik amaçlı hareket etmiş bireyler, “iyiliğin olması gerektiği” fikrinin insanlar tarafından anlaşılmasını sağlamıştır. Kötü amaçlı ve kötülük yapan bireyler ise iyiliğin aranması ve olması gerektiği anlayışını insanlarda güçlendirmiştir. Her insan, kişi olarak halkın içine doğar. Halkın içindeyken aile, eğitim ve toplumun verdiklerinden kurtulunca birey olur. Birey, yeteneği aracılığıyla toplumu düzenler, biçimlendirir ve halkı yönlendirir. Bu hareketiyle hem devletine hem de halkına faydalı olur. Böyle bir hareketin sonunda ise birey için, “halk tarafından bilinmek” ödülü vardır.

Manevi ve Zihinsel Etkileşim Alanı Olarak “TOPLUM”

Hem kişinin hem de bireyin içinde yaşadığı ve sorumlu olduğu halkın temel ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar, yeme içme, barınma, kıyafet ve güvenliktir. Bu ihtiyaçlar, insanların kendi kazanımlarıyla, hayırseverlerle, sosyal yardımlaşma kurumlarıyla veya devletin yardımıyla sağlanmaktadır. Fakat fiziksel olan halkın içerisinde, kişiler arası zihinsel ve manevi etkileşim hareketi vardır; buna “TOPLUM” denir. Bunun farkında olunca, yani toplumun ne olduğu ortaya çıkarılınca, “Toplumun ihtiyaçları nelerdir?” diye, temel bir soru ortaya çıkmaktadır. Çünkü TOPLUM, insanın kendisinde yaşadığı karmaşa ile başka insanlarla yaşadığı kargaşanın birlikte var olduğu alandır.

Fiziksel ihtiyaçları karşılamak için üretim ve emek en gerekli temel iken, inanç, dürüstlük, şeref, onur, saygı ve akıl vs. gibi çok daha fazla zihinsel ve manevi ihtiyacı karşılamak için gerekli olan nedir? Fark etmiş olduğunuz gibi, öncelikle bunların ne olduğunun bilinmesi toplumun en temel ihtiyacıdır. Toplumsal ihtiyaç, yani zihinsel ve manevi ihtiyaç olarak ortaya çıkarttığım bu değerlerin bilinmesi, “KAVRAMLAR” konusu içerisindedir.

Şimdilik sadece başlığını açabildiğim kavramlar konusunu, birkaç ay içerisinde kendi adımı taşıyan ve kendi araştırmalarım sonucu olan bir kitap halinde sizlerle paylaşacağım.

Hem halkın hem de devletin, kişi ve bireylerden beklentisi, fiziksel ihtiyaçlarını karşılayacak hareket yeterliliğine sahip olması, dürüst, şerefli, onurlu ve akıllı gibi, zihinsel ve manevi değerlerle yaşayacak duruma ulaşmış olmasıdır. Böyle beklentilerden dolayı halk ve devlet, insanlara ekmek, mont, kömür, kitap yardımında bulunmakla beraber,  insanların kavram bilgisini öğrenmesine de yardımcı olması gerekmektedir. Bunun için de “paranın topluma harcanması gerektiğine inanan” devlet adamları, sosyal yardımlaşma kurumları ve hamiler gerekmektedir.

Velhasıl, halkın yaşam biçimini değiştirecek, toplumun ise uygarlık seviyesini yükseltecek tek medeni gücün kavramların öğretilmesi olduğunu düşünüyorum. En güçlü dayanağım ise, KAVRAM bilmeyen bir kişi veya grubun sahip olduğu karmaşa ve kargaşanın, kavram bilgisiyle yok edilebilir olduğuna ettiğim şahitliklerdir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim…

Murat Dal

Konuk Yazar
Konuk Yazarhttp://www.felsefehayat.net
Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız makalelerinizi themetallords@hotmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Haklısın sayın editörüm. Sevindim ve kutlarım. Kut; Tanrıdan gelen demektir. Kutlamak ise tanrıdan gelenle buluşmak demektir. Kavramlarla ilişki kurmak Kutlamadır. Yazmakta olduğum kitabın konusu Kavramlar. Bilgi aracılığıyla kendini tanımanı, kendini bilmeni, kendin olmanı sağlayabilecek tek yöntemdir kavramlar.

  2. Hocam bana göre felsefenin asıl gayesi “KAVRAMLAR” dır. Fikrimce felsefe uğraşı, kavramlarla oynamak, hatta onları yerinden sarsmakla meşgul olmaktır. Bu yüzden kavramlar konusu hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum. Yorumlarımı bu yazınıza saklıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR