İkilik

Ben ve Sen veya Ben ve O, insandaki ikiliğin en belirgin tanımıdır. Bana göre mi, sana göre mi, ona göre mi düşüncesi, insanın olumsuz etkilendiği, ikiliğinin ve çelişkisinin kızıştığı durumdur. Oysaki düşünce, sana veya ona göre değil, bana göredir.

Düşüncelerim bana göre olmalıdır, peki ben nasıl bir durumda olmalıyım? Ben, insanlar ile işbirliği ve uyum içerisinde, ahlaklı ve zarar vermeden yaşıyorsam, benim düşünceme göre, sen ve o’nun da hareket etmesi, ikiliğin olmadığı bizim denilenin faydasına olur. Fakat ben, açgözlü, hırslı ve bencilsem, canlılara ve dünya düzenini önemsemeden doğaya zarar vererek yaşıyorsam, benim düşünceme göre sen ve o’nun hareket etmesi, bizi savaşa, ölüme, yokluğa ve tükenmeye götürecektir.

Hakikat Arayışı Huzuru Getirir

Senin veya onun durumunu bilemem ama kendimin nasıl bir duruma sahip olması gerektiğini bilebilirim. Senin veya onun durumu hakkında olması gerektiğine dair belirttiğim düşüncelerim ve önerilerim, aslında kendim için, benim oluşturmam gereken durumdur. Sana veya ona konuşarak, aslında kendimin olması gereken durumumu ortaya çıkartırım. Sana veya ona önerilerim ve düşüncelerim, benim için, sorunlardan, kötüden, yanılgılardan ve yanlışlardan kurtulma yöntemimdir. Bu öneri ve düşüncelerimin içerisinde, benim için çatışma değil ideal olan vardır. Mutlu olabileceğim tek durumdur.

Benim için çatışmasız, ideal olanı kendim değil de senin veya onun yapmasını istemem nedendir peki? Çünkü ben çelişkiliyim. Ben çelişkiliyim derken şöyle bir duruma sahibim demek istiyorum: İçerisinde bulunduğum mevcut durum ile arzuladığım durum birbirinden farklıdır. Düşüncelerim, duygularım ve arzularım birbiriyle uyumsuzdur. Söylediğim ile yaptığım birbirine uymaz. Benim bu çelişkili durumum hep şüpheyi doğurur, asla emin olamam. Bu emin olamayıştan dolayı güvensiz, huzursuz ve çatışma içerisindeyim. Ben bunlara sahipken, karşımdaki insanda da güvensizlik, huzursuzluk ve çatışma yaratırım.

Sahip olduğum ikiliğimden, çelişkilerimden, şüphe ve çatışmalarımdan kurtulmam gerekiyor. Yoksa sana, ona veya bize huzur veremeyeceğim. Bunu ise “hakikati arayarak”, bilgilerini yaşantımda uygulayarak, ne olursa olsun başkalarına göre değil de kendi doğrularıma ve zarar vermeme kaygısına göre hareket ederek sağlayabilirim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim…

Murat Dal

Konuk Yazar
Konuk Yazarhttp://www.felsefehayat.net
Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız makalelerinizi themetallords@hotmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR