Salem, 17.yy cadı katliamını anlatıyor ve senaryo gerçek olaylardan yola çıkılarak hazırlanmış.

Salem… ABD’nin Massachusetts eyâletine bağlı Boston şehrinin yakınında bulunan küçük bir koloni köyü. Daha çok Püritenlerden (tutucu yobaz Hristiyan) oluşan bu köy cadı katliamlarıyla ünlü lanet bir yer. Hatta bildiğim kadarıyla ilk cadı idamları da bu yerde vuku bulmuştur.

Salem TV serisi, bu lanet yerdeki cadı mahkemelerini, işkencelerini anlatıyor. Karakterler, mekanlar, atmosfer hiç fena değil, hatta birkaç ünlü oyuncu (Shane West, Janet Montgomery, Xander Berkeley) da mevcut.

Cadı kültüne (cadı avının yoğun olarak yaşandığı 17 ve 18. yy) hayran biri olarak Salem’e balıklama atladım diyebilirim. Konu da bayağı bir cezbedici aslında. Senaryo sağlam, cadı avı sürecinde hem teorik hem de pratik bilgi alabilirsiniz. Salem, konu olarak farklı bir içeriğe sahip, hem Hırıstiyan hem de cadılık müessesesi tarafından ayrı ayrı pencereden yorumlanmış.

Salem’i kim ele geçirecek? Cadılar mı yoksa Dominikenler mi? Filmde sürekli bu sorunun cevabı üzerinde duruluyor diyebiliriz. Bu güç savaşında sürekli insanların öldüğü kasabada, cadılar en az Hıristiyanlar kadar güçlü ancak mücadeleleri bayağı karanlık.

Salem, birbirine düşman bu iki taraf arasındaki otorite kavgasını farklı yollardan resmediyor.

Can Murat Demir

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.