Salem

Salem, 17.yy cadı katliamını anlatıyor ve senaryo gerçek olaylardan yola çıkılarak hazırlanmış.

Salem… ABD’nin Massachusetts eyaletine bağlı Boston şehrinin yakınında bulunan küçük bir koloni köyü. Daha çok Püritenlerden (tutucu yobaz Hristiyan) oluşan bu köy cadı katliamlarıyla ünlü lanet bir yer. Hatta bildiğim kadarıyla ilk cadı idamları da bu yerde vuku bulmuştur.

Salem TV serisi, bu lanet yerdeki cadı mahkemelerini, işkencelerini anlatıyor. Karakterler, mekanlar, atmosfer hiç fena değil, hatta birkaç ünlü oyuncu (Shane West, Janet Montgomery, Xander Berkeley) da mevcut.

Cadı kültüne (cadı avının yoğun olarak yaşandığı 17 ve 18. yy) hayran biri olarak Salem’e balıklama atladım diyebilirim. Konu da bayağı bir cezbedici aslında. Senaryo sağlam, cadı avı sürecinde hem teorik hem de pratik bilgi alabilirsiniz. Salem, konu olarak farklı bir içeriğe sahip, hem Hırıstiyan hem de cadılık müessesesi tarafından ayrı ayrı pencereden yorumlanmış.

Salem’i kim ele geçirecek? Cadılar mı yoksa Dominikenler mi? Filmde sürekli bu sorunun cevabı üzerinde duruluyor diyebiliriz. Bu güç savaşında sürekli insanların öldüğü kasabada, cadılar en az Hıristiyanlar kadar güçlü ancak mücadeleleri bayağı karanlık.

Salem, birbirine düşman bu iki taraf arasındaki otorite kavgasını farklı yollardan resmediyor.

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR