Agoniya

Agoniya aslında bir Rasputin güzellemesi. Birçok yönden eksikleri var. Daha mistik ve daha ölümcül çekilebilirdi diye düşünüyorum. Bu yüzden sıradan bir biyografi olmanın dışına çıkamıyor. Gereksiz ayrıntılar peşinde koşan yönetmen ne yazık ki Rasputin’in sadece seksüel yetisini ön plana çıkararak onu bir yerde alçaltmış sanki. Rasputin hayranları dışında izleyici çekimi olmayan bu film tarihe meraklı olanların izleyebileceği bir senaryoya sahip.

Bir köylü kurnazı mı? Yoksa bir büyücü mü? Ya da sürekli kendisinin de söylediği gibi bir tanrı mı? Rasputin geçtiğimiz yüzyılın kuşkusuz en gizemli kişiliklerinden biri. Romanovların yanında başladığı kariyerine, büyücülük, Mesihlik, peygamberlik gibi sıfatları da aynı anda sokmayı başarabilmiş sıra dışı bir karakter… Zekiliğiyle ve öngörüleriyle insanları kendisine köle yapmış bir seks canavarı. Hipnoz yeteneği ile kadınları kendisine hayran bırakan bir centilmen. Filmde biyografiden birazcık uzaklaşılsa da vasat bir şekilde tasvir edilmiş. Kara rahip Rasputin’in hayatını derinlemesine değil de daha çok kadınlar ve Rusya üzerinden anlatan film bence vasat bir metot seçmiş. Tanrıya mı yoksa şeytana mı hizmet ettiği belirsiz olan Rasputin bu filmle biraz daha göz önüne çıkarılmış ve çarlık Rusya’sını nasıl ele geçirdiğini anlatılmaya çalışılmış. Büyüleriyle milletin başını döndüren, bildikleriyle insanları kendisine bağlayan Rasputin sinematik olarak bence ekranda çok iyi durmamış.

1. Dünya Savaşı’nda Çarlık Rusya’sını güzel betimleyen yönetmen Rasputin temasını daha çok mucizeler (dini) tarafta değerlendirerek, Kara Rahibin siyasi konulardaki dehasını arka plana itmiş.

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR