It

It, King hikayelerinde rastlayabileceğiniz her türlü klişeye sahip ama dediğim gibi film gerçekten de orjinal bir karaktere sahip: Pennywise

Rüzgarda uçuşan çamaşırlar arasında şeytan kol geziyor! Saklambaç oynayan küçük çocuklar korkuyor ama artık çok geç çünkü ölüm onları hiç ummadıkları anda sobeliyor! Çok geç! Palyaço geliyor… Bu kez intikam için, bu kez daha kanlı…

Nedendir bilmem ama palyaçolar beni hep ürkütmüştür. Gördüğüm an da onların gözlerinin içine bakarım ve hemen oradan uzaklaşırım. Bilmiyorum ama garip bir korku türü, sanki içlerinde başka biri varmış gibi gelir bana. Bu yüzden palyaçolar, makyajlanmış şeytanlar gibidir benim gözümde. Bu filmin öyküsü bu yüzden çok önemli benim için ve çok iyi hatırlıyorum, VCD’ sini bulmak için epeyce dolaşmıştım. Çünkü ben de bu filmdeki kurban çocuklar gibi küçük bir kasabada ikamet ediyorum. Ve o kopya hala durur arşivimde…

IT benim hayatımda önemli bir yer kaplar. Palyaçolardan korkan bir adam olarak bu filmi bu kadar sevmem nedendir bilmem… Ama IT bana göre en iyi Stephen King uyarlamalarından biri…

Küçük bir kasaba, çocuklar, arkadaşlıklar ve şeytanın oyunları… 

Main küçük bir kasabadır. Çocuklar etrafta oynamaktadır, her şey normaldir. Ta ki cehennemden gelen palyaço görünümlü örümcek gelene kadar. Çocukları türlü hilelerle, oyuncaklarla kandırıp, ruhlarını hapseden bir iblistir o. Palyaço kasabaya geri dönmüştür. Çocuklar teker teker ortadan kaybolmaya başlamıştır. Bu garip durum, palyaçoyla yüzleşen buna rağmen hayatta kalmayı başarabilen Mike tarafından hemen fark edilir. Çünkü yaşananlar tanıdıktır.

Mike, palyaçonun elinden kurtulan küçük bir grubun üyesidir ve hemen arkadaşlarına ulaşarak onları yeniden palyaço ile mücadeleye çağırır. Arkadaşları bu çağrıyı duyar duymaz hemen harekete geçerek Main’ e geri dönerler ve tekrar şeytana karşı savaş ilan ederler. IT, bu küçük arkadaş grubunun şeytana karşı mücadelesini anlatan bir film.

“Pennywise” namı diğer palyaço, kanlı gözleriyle lağım sularında gemi yüzdürmeye başlar. Amacı sadece küçük çocukların ruhlarıyla beslenmek… Ve bunu yaparken çok eğlendiğini söyleyebilirim. Tim Curry ise bu rolün altından kalkabilecek nadir aktörlerden biri. (Onu Oscar (1991) dan da tanıyoruz)

Bir dondurma ya da balon ölüm için birer davetiye sanki. Çocuklar tehlikede, kasaba panik halinde… 1990 yapımı bu King uyarlaması benim için özel bir film. It, özellkle palyaçolara takıntılı olanlara önerebileceğim bir film.

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR