Quills

De Sade, tarihin simgeleşmiş isimlerinden biri. Uslanmaz bir çocuk ve bir o kadar da yaramaz… Hiçbir zaman bir diğerine benzemedi ya da bir başkası gibi davranmadı. O sadece yaşamak ve nefes almak istiyordu. İçgüdülerinin verdiği zevki ve acıyı bir arada yaşamaktan korkmadı. Savundukları uğruna hapis yattı hatta giyotine kadar sürüklendi. Ardında birçok eser bıraktı ve birçok da mirasçı. İşte Quills De Sade’in bu yönüne dikkat çeken bir yapım. Sade’in günaha açık yaşamını gözler önüne seriyor, bir yandan da entelektüel boyutunu çok iyi hesaplayarak sadizmin markisini kameraya afrodizyağı bol bir şekilde yansıtıyor.

Quills, Sade’ in fantezi dünyasına ve entelektüel derinliğine değinerek onu romantik bir yazar olarak çok iyi tasvir etmiş. Sevişmeden, yazmadan duramayan Sade (Geoffrey Rush) bu filmde aristokrat kültürü temsil ederek zamanın Jakoben çalkantısı içindeki Fransa’ yı da çok iyi betimlemiş diyebiliriz. Quills, karışıklıklar ve devrim eşiğindeki Fransa’ yı anlatırken bunu seks bağımlısı ve özgürlük hayranı bir adamın ağzından dile getirmeyi tercih etmiş. Yani yaramaz çocuğumuz Sade’ in ağzından…

Hapishanedeki Sade dönemin siyasi çalkantıları arasında fırsat buldukça tiyatro eserleri karalayan elinde şarabıyla etrafa emirler yağdıran aristokrat bir yazardır. Hapishane de çok rahattır çünkü siyasi bağlantıları çok güçlü bir aileye mensuptur. Jakobenlerin hiç sevmediği Sade hapishanede de rahat durmaz, kadın hayranlar her yerdedir. Takipçileri gizli gizli yazdıklarını çoğaltmanın peşindedir. Ha içerisi ha dışarısı Sade için fark etmez. Çünkü o ateşli bir yazardır ve doyumsuz bir erkektir.

Filmde en etkileyici sahneler sanırım Sade’ in kanıyla ve dışkısıyla yazdığı sanhelelerdi. Dur durak bilmeyen bir üretkenlik ve Fransa’ ya bile fazla gelen cinsel özgürlük isteği… İşte filmin ana teması buydu. Quills, sadizmden mazoşizme, fanteziler dünyasından yazarlığa, aşktan felsefeye birçok alana atıfta bulunan bir senaryoya sahip…

Çok çekici ve arzu dolu bir yaşamı gözler önüne seriyor. Çok özel donanımlı bir adamın hayatını ona hiçbir etiket yapıştırmadan özgürce işlemeyi başarabilmiş bir film.

Quills etkileyici bir film. Geoffrey Rush (De Sade), Kate Winslet (Madeleine ‘Maddy’ LeClerc), Joaquin Phoenix (The Abbe du Coulmier), Michael Caine (Dr. Royer-Collard) gibi oyuncuların yer aldığı tarihi dokusuyla insanı meraka sürükleyen bir öykü…

İyi seyirler…

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR