Ana SayfaDenemeSen Bensin!

Sen Bensin!

Bazen düşünürsün… Uzaklara dalmak tek kurtuluşundur, ruhunu dinlendirmek ve kâbuslara son vermek istersin. Çünkü o anda sen sen değilsindir ve her şey üstüne üstüne gelir. Yabancılık damarlarında dolaşırken sen sadece farkındalığı hissedersin. Sen aslında tanrının kuzusu, hayatın doğurduğu en uslu çocuksundur.

Sen bensin!

Çünkü şu sıralar beni unuttun, her yanımı saran kokun beni sarıp sarmalarken, sen sadece kendini düşünürsün. Bense uzaklarda âşık bir şizofrenim, sahil boyu dolaşan, parmaklarında nikotin korkaklığıyla dalgalara küfreden ben… Evet, ben sendim, ama sen hiçbir zaman benim gibi olmadın, kaçtın, yok etmeyi tercih ettin. Bu yüzden şimdilerde sadece yalnız bir adamım.

Sen bensin!

Sanrılarınla mücadele etmeyi öğrenemedin. Hepsini hayatın içine atarak kendini bir halt sandın. Acının dehlizlerinde kayboldun, en büyük aktörü olmak varken, sen, hiçliğe karışıp tanrının cehenneminde figüran olmayı tercih ettin. Asla iyi bir oyuncu olamadın. Bense hayatı hiçe sayıp yoluma devam ederken gözlerinin içindeki korkuyu gören her insana şu saçmalığı fısıldadım:

Ben tanrıyım!

Sen bensin!

Sen… Rüyalarını bozan peygamberin en ölümcül düşmanıydın. Topraksız bir köylü gibi oradan oraya dolaşan sakin ve isyankâr bir cehennem. Sen… Kaosun 7 tanrısının karanlık karşısında secde ettiği topraklarda doğdun. Duasız bir vatandır senin kucağın.Yemin etmeden önce birazcık düşün ve bana dön! Çünkü sen bensin. Sen o kadar bana benziyorsun ki… Sanki gökyüzünün altında yanan tek vücut benimki ve ateşin hala içimdeyken ne kadar da safsın! Saflık mıdır seni kurtaracak olan? Hayır! Sen sadece bir düş gördün ve o düşü -hayatın doğurduğu- biricik çocuğun olarak büyüttün. Yapma! Silkindiğin umutlarınla beni erdemin uçurumlarına terk etme.

Sen hiçbir zaman başkası olamazsın. Olmamalısın da! Sen bensin!

Yükselen duyguların asla tanrının bir eseri değil. Hissettiğin güç bana ait… Çünkü her ne zaman kendini düşünsen beni buldun yüreğinde ve kanayan ruhunda şu cümle yankılandı:
Tanrı sen olmaya razı değil?

Sen bensin!

Ben senin vazgeçemediğin tek şeyim. Bütün değerlerin hükümsüz kılındığı tek aşığın… Bilgeliğin omuzlarında yükselirken sanma ki bir şeysin. Sen benim yarattığım en güzel şeyin sadece hayalisin…

Sen… Bazen ben, bazen kendin olsan da tarihin bütün zamanlarında bana gebeydin. Bense sadece sana aşık bir tanrıydım ve sadece sana köleydim. Bunu bilerek yaşamayı tercih eden bir ölümsüzdüm. Sarhoşluğun hala damarlarımdayken ne kadar da güzel sana ait olmak ve bu cümleleri sarf etmek… Çünkü sen hala bensin ve ben sadece seninim. Aşkın ve var olmanın dayanılmaz sancısına…

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR