Sex,-Lies,-and-Videotape

“Bütün erkekler pisliktir ve cinsellik bana göre değil” diyen bir kadın aşık olabilir mi? Sex, Lies, and Videotape, “cinsellik” üstüne yapılmış ilginç bir film, aşk kokan bir deneyim…

Ann, John ile evlidir ama aralarında konuşamadıkları bir sorun vardır. Seks ve cinsellik… Aynı yatakta yatarlar ama hiç sevişemezler. Ann tuhaf bir tiptir, seks yapmaktan kaçınan hatta erkeklerden ve cinsellik ile ilgili konulardan nefret eden saplantılı bir kadındır. Bu konuda psikolojik yardım alır ama pek işe yaramaz, bir türlü erkeklere yaklaşamaz. Kızkardeşi Cynthia ise onunla taban tabana zıt bir kişiliktir ve erkeklerle arası fazlaca iyidir, hatta Ann’ in kocası John ile yatmaktadır. Aralarındaki bu tuhaf ilişki sorunsuzca sürüp gitmektedir ta ki biri gelene kadar….

Graham John’ un eski bir arkadaşıdır, iş aramaktadır, boş zamanlarında bir takım kadınlarla sohbetler düzenleyerek bunları kayıt altına alan gezgin tipli bir adamdır. Kadınların seksle ilgili tecrübelerini, kocalarından yana eksikliklerini ve beklentilerini dinleyip bunları bir VHS kolleksiyonuna dönüştürmüştür. Ama en büyük eksiklik kendisindedir, Graham iktidarsız bir erkektir. Bu sebeple Ann ile ilk başlarda çok iyi anlaşır. Buluşur dertleşirler. Çok geçmeden Graham’ in kokusunu alan Cynthia duruma el koyar ve bütün deneyimlerini Graham ile paylaşarak bir kaset doldurur. Olaylar bundan sonra patlak verir. Çünkü Ann, bu durumu kabul edemez, bu ahlaksızlıktır ona göre… Bütün bunlarla uğraşırken kocasının kendisini kızkardeşiyle aldattığını da farkeder. İşler çığrından çıkar ve Ann de bir kaset doldurmaya karar verir ama bu kez sadece kasetle yetinmez… Graham ve Ann tuhaf ama bir o kadar da derin bir takım duygulara doğru sürüklenir. Aşk mı yoksa sadakat mi sorusunun cevabının aynı şey olduğunu anlaması an meselesidir.

Karşınızda 1989 yapımı bir Steven Soderbergh filmi… Sex, Lies, and Videotape aslında ilginç bir aşk güzellemesi, bunu yaparken hayatla ilintili olan kadın-erkek ilişkilerini çok iyi irdelemiş. Cinsellik adına yazılmış güzel bir öyküsü var, kadınlar ne ister ve bütün erkekler pisliktir tezini doğrulayan bir espiriyi de gözümüze sokmayı başarmış diyebilirim.

Can Murat Demir

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.