elm-street-2010

1-2 Freddy senin için geldi, 3-4 kapını ört, 5-6 al eline hacını, 7-8 erkenden yatağa gitmeyiz…

Hatıralar insanı öldürebilir mi!…

Ne kadar uykusuz kalabilirsiniz? Bir gün, iki gün, ya da üç gün… Karşınızda sıfır kilometre Freddy karakteriyle A Nightmare on Elm Street Rüya katili yine işbaşında. Elm Sokağı dehşeti 2010 yılında kaldığı yerden devam ediyor. Kabuslar ve gerçek hayat ironisinden beslenen seri, bu kez Jackie Earle Haley (yeni adamımız) ile yoluna devam ediyor.

Başlı başına değerlendirilmesi gereken seriden bağımsız bir elm sokağı film bu aslında. Çocukların peşinde perişan olan karakterimiz Freddy Krueger farllı bir profilde seyirciye sunulmuş. Wes Craven’ ın ölümsüz hikayesi bambaşka bir hale bürünerek, Freddy Krueger’ ı daha uysal ve masum bir psikolojiyle bize yansıtıyor . Bu bir aldatmaca… Tabii işin burası birazcık tuhaf, onu izleyince farkedeceksiniz.

Klasik olarak çocuklar ve kabusları üzerinden akan senaryo seriyi aşan bir nitelik barındırmıyor. Tek fark, kanlı sahnelerde fazlaca efekt kullanılmış olması ki günümüz teknolojisiyle Freddy, gerçekten de daha ürkütücü olmuş. Çocuk istismarcısı hatta sübyancı olarak nitelenen Freddy karakterinin yeni yüzü bana biraz aptal gibi görünse de film korku-severlerin yine zevkle izleyebileceği bir film olmuş bence. Anaokulunda kilitlenen olaylar zinciri değişik bir konsept yaratmış diyebilirim. Nancy (Rooney Mara) ise asıl üzerinde durulması gereken karakterdi, yani esas hatun…

Peşinden gelen katili unuttuğunu sanan klasik amerikan güzelinin Freddy’ i saf-dışı bırakma mücadelesi birazcık sıksa da umduğumdan güzel bir film ortaya çıkmış diyebilirim. Arşivlerde olmasa da olur cinsinden.

Can Murat Demir

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.