All-About-Eve-izle

“Hiçbir şey olmasa da alkış vardır”

Margo (Bette Davis) , kariyerinin zirvesinde aranılan bir oyuncudur. Her istediği olan ve etrafında da büyük egosuyla tanınan bir kadındır. Bir hayranı olan ve kendisiyle tanışmak isteyen Eve sonunda Margo ile konuşma fırsatı bulur.

Kuliste geçen diyaloglardan sonra Eve’ e kanı ısınan Margo, onu yardımcısı olarak yanına alır ve yanına taşınmasını ister. Eve herkesle iyi geçinmeye çalışır, Margo’ nun da bir numaralı dostu olma yolunda da ilerler. Ancak gün geçtikçe Margo’ nun Eve hakkındaki güzel düşüncelerinin yerini kıskançılk ve paranoya alır. Hatta onu sevgilisinden bile kıskanmaktadır. İlişkileri öyle bir hal alır ki Margo’ nun Eve hakkındaki düşüncelerini arkadaş çevresi kabullenemez ve Margo ile tartışırlar.

Eve’ in sinsi bir planı vardır. Margo’ yu ve çevresini kullanarak şöhret basamaklarını tırmanmak istemektedir. Bu şeytanca plan içerisinde erkekleri de kullanarak Margo’ nu öfkesini üzerine çeker. Eve yalancının birisidir; adeta şeytan gibi davranır. Yazarlar, yönetmenler ve yapımcılar onun avına düşmek üzeredir. Öyle ki Margo’ nun rolünü çalmaya bile kalkar ve bunu başarır da. Margo ile ipleri koparan Eve, hiç sevmediği bir erkek ile kariyeri evlenmeye kalkar.

Eve sonunda istediğini alır, artık sevilen, beğenilen ve üzerine yazılar yazılan bir oyuncudur. Ancak ve tiyatro ve sanat camiası Eve’ in nasıl bir insan olduğunu farketmesi uzun sürmez. Oyunculuğundan ziyade bir yalancı ve düzenbaz olduğu ortaya çıkar. Buna rağmen ödüle layık görülür ve baştacı yapılır.

Film, tiyatro ve sanat dünyasının kirli tarafını gözler önüne sermeyi amaçlamış. Bette Davis mükemmel performansıyla göz doldurmuş. Ayrıca amaçlara ulaşırken kullanılan amaçlar sorgulanarak bir insan hayatında dürüstlüğün ve hakkaniyetin ne kadar önemli olduğu vurgulanmıştır.

Can Murat Demir

Bazı yerel gazetelerde ve The Parlemento Dergisi‘nde köşe yazarlığı ve haber editörlüğü yaptı. Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.