Ana SayfaEditörAll About Eve

All About Eve

Margo (Bette Davis) , kariyerinin zirvesinde aranılan bir oyuncudur. Her istediği olan ve etrafında da büyük egosuyla tanınan bir kadındır. Bir hayranı olan ve kendisiyle tanışmak isteyen Eve sonunda Margo ile konuşma fırsatı bulur.

Hiçbir şey olmasa da alkış vardır

Kuliste geçen diyaloglardan sonra Eve’ e kanı ısınan Margo, onu yardımcısı olarak yanına alır ve yanına taşınmasını ister. Eve herkesle iyi geçinmeye çalışır, Margo’nun da bir numaralı dostu olma yolunda da ilerler. Ancak gün geçtikçe Margo’ nun Eve hakkındaki güzel düşüncelerinin yerini kıskançlık ve paranoya alır. Hatta onu sevgilisinden bile kıskanmaktadır. İlişkileri öyle bir hal alır ki Margo’ nun Eve hakkındaki düşüncelerini arkadaş çevresi kabullenemez ve Margo ile tartışırlar.

Eve’ in sinsi bir planı vardır. Margo’yu ve çevresini kullanarak şöhret basamaklarını tırmanmak istemektedir. Bu şeytanca plan içerisinde erkekleri de kullanarak Margo’nun öfkesini üzerine çeker. Eve yalancının birisidir; adeta şeytan gibi davranır. Yazarlar, yönetmenler ve yapımcılar onun avına düşmek üzeredir. Öyle ki Margo’nun rolünü çalmaya bile kalkar ve bunu başarır da. Margo ile ipleri koparan Eve, hiç sevmediği bir erkek ile kariyeri evlenmeye kalkar.

Eve sonunda istediğini alır, artık sevilen, beğenilen ve üzerine yazılar yazılan bir oyuncudur. Ancak ve tiyatro ve sanat camiası Eve’ in nasıl bir insan olduğunu farketmesi uzun sürmez. Oyunculuğundan ziyade bir yalancı ve düzenbaz olduğu ortaya çıkar. Buna rağmen ödüle layık görülür ve baş tacı yapılır.

Film, tiyatro ve sanat dünyasının kirli tarafını gözler önüne sermeyi amaçlamış. Bette Davis mükemmel performansıyla göz doldurmuş. Ayrıca amaçlara ulaşırken kullanılan amaçlar sorgulanarak bir insan hayatında dürüstlüğün ve hakkaniyetin ne kadar önemli olduğu vurgulanmıştır.

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR