Dion Fortune Kimdir?

Dion Fortune Kimdir?

Asıl adı Violet Firth olan ve 6 Aralık 1890 yıllında Hıristiyan Bilim tarikatına mensup bir aileye Kuzey Gale, Llandudno’da doğan Dion Fortune, şüphesiz, son yüz elli yılda modern okültizme damgası vuran bir dizi güçlü kadınlardan biriydi. Etkisi sadece kurucusu olduğu İçsel Işık Kardeşliği (Fraternity of the Inner Light) ve Işığın Hizmetkarları (Servanst of the Light) gibi türev hareketlerinde değil, ama ritüel maji, Kabala, neo-paganism ile ilgilenen tüm grup ve bireylere farkında olmasalar da yayılmıştır. Kendini Mike Hammer diye tanıtan bir yorumcuya göre: “önemli katkısı bulunduğu modern majinin dirilişine, öğretilerinde yeniden formüle etti, geliştirdi ve yeniledi. Mizaç olarak derin düşünceye meyilli bir dramatist ve İngilizlerde bazen ortaya çıkan sert ama duyarlı mizaçlı biriydi.”

dion8.felsefehayat-min

Peki modern okültizmine bu kadar önemli katkısı olan Dion Fortune kimdi? Bu soruyu yanıtlamak için önceden, her okültisti elle almamızda aynı kıstasları kullanmamız gerekiyor. Önce sormamız gerekiyor, hangi ortamlarda yetişti, hangi akımlara maruz kaldı ve onu kimler eğitti? Bu soruları yöneltiğimiz zaman, 19. asrın sonlarında doğan yazarın, yine o yıllarda kısa bir süre için yanıp paralayan birçok okült akımlarının içinde bulunduğunu görürüz. Bu akımlar arasında, o zamanlarda oldukça ün salmış Madam H.P. Blavatsky ve arkadaşları tarafından kurulan Teosofik Cemiyeti görüyoruz. Ancak birçok İngiliz ve Batılı gibi Dion Fortune Teosofinin doğu öğretilere yönelik olması ve Batı okült ve ezoterik öğretileri küçümsemesinden hoşnut değildi. Amacı batı ezoterizme yönelik olanları da himaye etmek olan Hıristiyan Mistik Cemiyeti adında bir Teosofik alt kurumunun bir süre başkanlığını yapan Dion Fortune bu cemaatten hadiseli bir şekilde ayrılarak bir çok yandaşını da birlikte almıştı.

Dion Fortune’un içinde bulunduğu diğer bir cemiyet ise Altın Şafak Hermetik Cemiyetinin bir türevi olan Alpha et Omega idi. 1919 yılında girdiği zaman kurucularından S.L. MacGregor Mathers ölmüştü ve hayatta kalan karısı Moina MacGregor Mathers onun başındaydı. Aralarındaki sürtüşmeden dolayı Dion Fortune’un bir süre sonra Cemiyetten kovulmuştu. Bu sıralarda Dion Fortune’un kitapları piyasaya çıkmaktaydı ve yavaş yavaş ünü artmaktaydı. Cemiyetten ayrılır ayrılmaz, kendi Cemiyeti olan İçsel Işık Kardeşliğini kurdu (Fraternity of the Inner Light). Aşağıda kendini “Mike Hammer” lakaplı eleştirmenin Dion Fortune hakkında yazdıklarını aktarıyorum: ” … asrın en ünlü ökültistler ile birlikte çalıştı, eğitti veya düşünce alışverişinde bulundu: bunların arasında Moina MacGregor Mathers, Robert King, W. B. Yeats, Aleister Crowley, [J. W. Brodie-Innes, Francis I. Regardie,] W.E. Butler ve Christine Hartley, Dion Fortune ile anılan isimlerden sadece birkaçıdır. Ve tabii ki, dünyasına bir bakış sunan okült majikal eserler, romanlar ve öyküler yazmıştır. Birçokları onun eserlerini kopya etmiştir, arada bir iyi türevleri olmuştur, ama çok az kişi ezoterik anlayışına yaklaşabilmiştir.

goat-foot-god-felsefehayat-min

“Dion Fortune, doğal olarak psişik yetilere sahip olduğunu iddia ederdi ve bu başkaları tarafından da teyit edilmişti. Durugörü ve duru-işiti yanında Edgar Cayce’ye benzer bir şekilde Akaşik Kayıtları okuma yetisine sahipti. Ayrıca eterik ve astral planlara bilinçli bir şekilde girip çalışabilme, beden dışı bilinçli yolculuk yetisine sahipti. Teozofi Cemiyeti kuran Madam Blavatsky gibi çalışmalarını yönlendiren mütekamil varlıklarla direkt irtibatta olduğunu iddia ederdi.

“Birçok mistikten farklı olarak, Dion Fortune gerek basiretinden, gerekse de yaşam ve yaşam ötesi ile ilgili açıklamalarından dolayı, farklı yollarda olanlardan bile övgü almıştır. Hatta egoist ve fesat biri olarak bilinen Aleister Crowley bile ona hayrandı ve birkaç kez başarısız bir şekilde kendi çalışmalarına katılmaya davet etmişti.”

Esas adı Violet Firth olan Dion Fortune, “Kader değil Tanrı” anlamına gelen Deo non fortuna ailesinin geleneksel özdeyişinin kısaltmasını majikal mottosu (takma adı) olarak) kullanmıştı. Altın Şafak Hermetik Cemiyetine inisye olanlar bir Gül Haç geleneğine uyarak ölü bir dilde ve genelde Latince bir “motto” alırlardı ve Cemiyet içinde üyeler her zaman bu takma adla hitap edilirlerdi. Cemiyetten ayrıldıktan sonra Dion Fortune bu adı Nome de Plume (Yazarlık adı) olarak kullanmaya devam etti.

Dion Fortune okültizm gibi bir konuya nasıl ve neden girdi diye soracak olursak, geçmişini biraz irdelememiz gerekiyor. Uzun süre Hindistan’da bulunan ve orada hipnoz ve yoga öğrenen, 20 yaşlarında çalıştığı bir okulun müdürüyle geçimsizliği olmuştur. Psişik Korunma adlı kitabında ayrıntılı olarak anlattığına göre müdür ona psişik bir saldırıda bulundu. Bu onun için uzun süre psikolojik ve fiziksel bir yıkım oldu, ancak yıllar sonra aldığı Neofit İnisiyasonunda belirtiler tamamen iyileşti. Başına gelen olayları anlayabilmek için bir süre psikolojik eğitim gördü ve sonra Dr. Theodore Moriarty adında bir hekim altına bir klinikte çalıştı. İleri seviyede bir okültist olan Dr. Moriarty altında aynı zamanda okült eğitim gördü. Dr. Moriarity’nin sıradışı tedavi yöntemlerini “Dr. Taverner’ın Sırları” adı altında kısa öyküler içeren bir kitapta anlattı. Bu öykülerin kahramanı Dr. Moriarity’den başkası değildi.

Birkaç yazar Dion Fortune’un ilginç hayatını aktarmaya çalışmıştır. Bunlardan bazıları bir gizem okulu şeklinde faaliyet eden kurmuş olduğu cemiyetten ders alan öğrencileriydi. Bunların arasında, Alan Richardson’s Başrahibe (“Priestess”). Charles Fielding ve Carr Collins’nın Dion Fortune’un Hikayesi (“The Story of Dion Fortune”), Gareth Knight’ın “Dion Fortune ve İçsel Işık Kardeşliği” vardır. Ayrıca, Amerikalı yazarın Janine Chapman “Dion Fortune’u Arama” (“Quest for Dion Fortune”) kitabı ilginçtir.

Yazarın eserleri arasında ünlü başyapıtı Mistik Kabala’yı Hermes Yayınları olarak Türkçe’ye kazandırdığımız için gurur duyuyoruz. Türkçe’de çıkan diğer eserleri arasında Ölüm Kapısından Geçiş ve Aşkın ve Evliliğin Ezoterik Felsefesi vardır. Bunların dışında medyomik tebliğ olarak aldığı Kozmik Doktrin’i sitemizde bulabilirsiniz. Ayrıca sitemizde Kutsal Merkezler adında bir makalesi de vardır. Bunların dışında Türkçesi olmayan pek çok eseri vardır.

Türkçe’ye tercüme edilmemiş eserleri arasında şunları sayabiliriz: Machinery of the Mind, The Soya Bean, The Psychology of the Servant Problem, The Problem of Purity, Sane Occultism, The Esoteric Orders and Their Work, The Training and Work of an Initiate, The Psychic Self Defense, Avalon of the Heart, Spiritualism in the Light of Occult Science, Practical Occultism in Daily Life, Mystical Meditations on the Collects, Applied Magic.

Roman ve öyküler arasında: The Secrets of Dr. Taverner, The Demon Lover, The Winged Bull, The Goat Foot God, The Sea Priestess, Moon Magic.

 

Yazan Kemal Menemencioğlu
www.hermetics.org

POPÜLER BAŞLIKLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki İçerikFelsefe Gerekli midir?
Sonraki İçerikBattaniye

DİĞER YAZILAR

REKLAM

OKU OKU OKU

Dikişleri Sökülmüş Bir Akşamüstü

İnsanlar eskirken sokak köşelerinde Çimler yeşeriyordu kaldırım taşları arasından Kendine hakim olamayan yalnızlıklar çökerken zihinlere Kuyulardan çekilen geceler yakıyordu kibrit çöplerini Bir ampulün cızırtısı yankılanırken bir bodrum katında Şehrin en huzurlu fahişesi naralar bırakıyordu sokaklara Uyumayan bilinçaltı küfürler ederken zincirlerine Bir çingene gelip sigarasını söndürüyordu sabahın keşmekeşine Dikişleri sökülmüş bir akşamüstünde Ölüme kuruluyordu çalar saatler. Buz kesilirken...

Beni Kör Kuyularda

Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın, Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın, Öylesine yıktın ki bütün inançlarımı; Beni bensiz bıraktın; beni sensiz bıraktın. Ümit Yaşar Oğuzcan

D&R Kitap Sevgisini Tüm Türkiye ile Paylaşıyor

Kültür, sanat ve eğlence ürünleriyle okuyan ve keşfeden bir toplumun oluşumuna katkıda bulunan D&R, Herkese Kitap Vakfı işbirliğiyle ve kitap okumayı teşvik etmek ve sevdirmek amacıyla kitap bağışı projesini hayata geçiriyor. Proje kapsamında okuduğu kitabı D&R mağazalarındaki Kitapcan kumbaralarına getirenler, başkalarına da ışık oluyor! Proje ile 100...

Böyle Buyurdu Zerdüşt

Nedir Yahudi ahlakı, nedir Hristiyanlık ahlakı? Rastlantının suçsuzluğunun katledilmesi, mutsuzluğun "günah" kavramıyla kirletilmesi, kendini iyi hissetmenin tehlike, kendini fizyolojik olarak kötü hissetmenin vicdan kurdunca zehirlenmesi. (...) Çoktan bellidir aslında: Bütün bozukluk insanların "Kutsal Kitap'a yabancılaşmış olmasındandır. Daha Musa'ya bile inmişti "tanrının iradesi". Ne olmuştu ? Rahip, kesinlikle,...

Ezberbozan Bir Önder: Jiddu Krishnamurti

Jiddu Krishnamurti 12 Mayıs 1895 tarihinde Hindistan’da Brahman bir ailenin sekizinci çocuğu olarak dünyaya geldi. On yaşındayken annesini kaybetti. Babası Theosophical Society adlı bir derneğin üyesiydi. Helena Blavatsky tarafından 1831 yılında kurulan bu derneğin amacı insanlığı Dünya Öğretmeni Maitreya’nın yeryüzüne yeniden gelişine hazırlamaktı. Blavatsky öldükten sonra bu...

O Taraçaların

O taraçaların en üstlerinden biz kuşları daim büyüyen sen Her gece çiçekli bir dal yapan omuzlarından o kuşlar biz o canım Arabanın kollarına O kuşlarınız biz kıvılcımlardan daha parlak fışkıran bileğinden O iç çekişleriyiz camdan heykelin o dirsekleri üzerinde kalkıp doğrulan uyurken biri gedikler açılan o pırıl pırıl yatağında gedikler ki oradan mercan ormanlarda...

Acı Acıyı Söker

Acı acıyı söküyor bu kış sabahı Karlar dolusu yıldırımlarla dertleşiyorum Hala sarhoşum üstelik Üstelik hala kaybolamıyorum Acı acıyı söküyor bu kış sabahı Bir balık edasında martının ağzındayım Bazen de dediği gibi Orhan Veli'nin Ve hatta olduğum gibi benim rakı şişesinde balığım Donuk misinalar şenliğine de daha şimdi hoşgelmiştim oysa Neyse Hafızası yok bu sabah anlaşılan Yine bağışlıyorum seni Acı...

Fransa’daki Devrim Üzerine Düşünceler

Özgürlük ruhunu işbaşında gördüğümde, güçlü bir ilkeyi de işbaşında görürüm ve bu bir süreliğine, onun hakkında duyup duyabileceğim tek şey olur. Vahşi gaz, sabit hava, açıkça serbest bırakılmıştır fakat hükmümüzü ilk coşku biraz hafifleyene kadar, sıvı temizlenene kadar ve sorunlu ve saçma bir yüzeyin karmaşasından daha derin...

Koca Aşk, Küçük Şehir

Sana okyanusları vaat ettim, ırmağı tercih ettin. Şimdi kimler kalbini emanet ediyor sana? Bu yolun dönüşü yok, kaçışlarına son ver sevgilim. Koca yaz bitti, kış bana yine Kasım. Özlemek mi? A’dan Z’ye sen tütüyor burnumda, Tüm hücrelerim ant içiyor adına. Ah sevgilim, gittin. Bir şey merak ediyorum, başın göğe erdi mi? İhanetlerinin maşallahı var ama hatrı...