good-will-hounting-izle

Bir insan diğer bir insanın hayatını ne kadar etkileyebilir? Bir deha, onu keşfeden bir profesör ve onların arasında kalan hassas bir psikolog… Bir hayat bilgeliği öyküsü, tercihler ve tabîi ki aşk…

Sorumsuzca bir hayat yaşayan dahimiz Will (Matt Damon) hayatını sürekli okuyarak geçiren biridir ve çevresindekilerin etkisiyle son derece hoyrat bir yaşantıya sahiptir. Birçok işe girip çıkan ve şartlı tahliyesi yüzünden bir türlü dikiş tutturamayan biridir. Will Hunting, kendisindeki dehanın farkında olması yüzünden fazlasıyla ukaladır ve itici bir adamdır.

Arkadaş çevresinin de etkisiyle birçok kavgaya, yasal olmayan işlere de bulaşan bu adam en sonunda kamu hizmetiyle yükümlü olduğu üniversitede panoya asılan bir mantık problemini kısa sürede çözmeyi başarır. Bunu fark eden Stellan Skarsgård (Prof. Gerald Lambeau) problemi kimin çözdüğünü kolayca bulur. Ve onun asiliğini ve sorunlarını halletmesi için kefil olarak şartlı tahliyesini kendi himayesine alarak onunla matematik üzerine çalışmalara başlar. Prof. Gerald Lambeau’un asıl amacı ise bu genç adam üzerinden ismini matematik camiasında duyurup kariyerine devam etmektir.Bu arada Stellan Skarsgård (Prof. Gerald Lambeau) bu garip adamın psikolojik sorunlarını ve serseriliğini birçok psikologun yardımını alarak çözmeye çalışır. Ama dâhimiz buna pek yanaşmaz ve hatta tüm bilgisini ve hünerini psikologları def etmekte kullanır. Ancak son psikolog Robin Williams (Sean Maguire) onun defedebileceği biri değildir. Son derece yalnız ve derin bir adam olan bu psikolog Matt Damon’ı (Will Hunting) derinden etkiler. Ve görüşmeler devam eder; terapinin sonunda matematik dehası Will kendinde olan ve olmayan birçok şeyi fark eder. Bu eksikliklerden biri kuşkusuz aşk ve sevgidir.

Film de Robin Wiliams eksiksiz bir psikolojik portre çizmekle birlikte sinemasal olarak da mükemmel bir performans sergilemiş. Ve gerçekten de psikolojik ve duygusal öğelere vurgusuyla “Good Will Hunting” izlenmeye değer bir yapıt. Film, bir psikologun ya da bir insanın neler başarabileceğini ve hayatın aslında ne olması gerektiğini çok iyi tasvir ediyor.

Yazarlığını Matt Damon ve Ben Affleck’in yaptığı bu film izlenmeye değer bir film. Ve 2 Oscar ödülüyle harika bir yapıt ve kesinlikle büyüleyici bir öykü.

Can Murat Demir

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Buraya isim yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.