Ana SayfaEditörGood Will Hunting

Good Will Hunting

Bir insan diğer bir insanın hayatını ne kadar etkileyebilir? Bir deha, onu keşfeden bir profesör ve onların arasında kalan hassas bir psikolog… Bir hayat bilgeliği öyküsü, tercihler ve tabii ki aşk…

Sorumsuzca bir hayat yaşayan dâhimiz Will (Matt Damon) hayatını sürekli okuyarak geçiren biridir ve çevresindekilerin etkisiyle son derece hoyrat bir yaşantıya sahiptir. Birçok işe girip çıkan ve şartlı tahliyesi yüzünden bir türlü dikiş tutturamayan biridir. Will Hunting, kendisindeki dehanın farkında olması yüzünden fazlasıyla ukaladır ve itici bir adamdır.

Arkadaş çevresinin de etkisiyle birçok kavgaya, yasal olmayan işlere de bulaşan bu adam en sonunda kamu hizmetiyle yükümlü olduğu üniversitede panoya asılan bir mantık problemini kısa sürede çözmeyi başarır. Bunu fark eden Stellan Skarsgård (Prof. Gerald Lambeau) problemi kimin çözdüğünü kolayca bulur. Ve onun asiliğini ve sorunlarını halletmesi için kefil olarak şartlı tahliyesini kendi himayesine alarak onunla matematik üzerine çalışmalara başlar. Prof. Gerald Lambeau’un asıl amacı ise bu genç adam üzerinden ismini matematik camiasında duyurup kariyerine devam etmektir. Bu arada Stellan Skarsgård (Prof. Gerald Lambeau) bu garip adamın psikolojik sorunlarını ve serseriliğini birçok psikologun yardımını alarak çözmeye çalışır. Ama dâhimiz buna pek yanaşmaz ve hatta tüm bilgisini ve hünerini psikologları def etmekte kullanır. Ancak son psikolog Robin Williams (Sean Maguire) onun defedebileceği biri değildir. Son derece yalnız ve derin bir adam olan bu psikolog Matt Damon’ı (Will Hunting) derinden etkiler. Ve görüşmeler devam eder; terapinin sonunda matematik dehası Will kendinde olan ve olmayan birçok şeyi fark eder. Bu eksikliklerden biri kuşkusuz aşk ve sevgidir.

Film de Robin Wiliams eksiksiz bir psikolojik portre çizmekle birlikte sinemasal olarak da mükemmel bir performans sergilemiş. Ve gerçekten de psikolojik ve duygusal öğelere vurgusuyla “Good Will Hunting” izlenmeye değer bir yapıt. Film, bir psikoloğun ya da bir insanın neler başarabileceğini ve hayatın aslında ne olması gerektiğini çok iyi tasvir ediyor.

Yazarlığını Matt Damon ve Ben Affleck’in yaptığı bu film izlenmeye değer bir film. Ve 2 Oscar ödülüyle harika bir yapıt ve kesinlikle büyüleyici bir öykü.

Can Murat Demir

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR