Ana SayfaSpiritizmYüksek Varlık Hz. İsa’nın Süregelen Vazifesi

Yüksek Varlık Hz. İsa’nın Süregelen Vazifesi

Hıristiyanların Christ dediği bu Yüksek Varlık, Doğu’da Bodhi-sattva ve Lord Maitreya olarak bilinir ve Müslümanlar’ca da İmam Mehdî adı altında beklenir. İ.Ö. 600 yıllarından beri yaşamın kaderlerine nezaret eden ve bundan önce insanlar arasına gelen ve tekrar beklenen O’dur. O, Dünya Öğretmeni, Üstadlar’n Üstadı, Melekler’in Yol Göstericisidir ve insanların spiritüel kaderlerinin rehberliği ile her insanın içinde, Tanrinın bir çocuğu ve En Yüce’nin bir oğlu olduğu idrâkinin geliştirilmesi O’na emanet edilmiştir.

O, Yüce Sevgi ve Şefkat Râbbi’dir; aynı kendisinden önceki Dünya Öğretmeni Buddha’nın Bilgelik Râbbi olması gibi. Yürekte odaklanan bir meditasyon yoluyla faaliyet gösterir. Yüksek Varlık ‘Manu’ nasıl, sayesinde şuurun evrimleşebilip deneyimler edindiği tip ve formları (bedenleri) sağlamakla meşgul oluyor ve böylece varoluşu en derin anlamıyla mümkün kılıyorsa, Dünya Öğretmeni de, o varlıkta yerleşmiş şuuru yaşam ya da ruh açısından yöneterek onu beden içerisinde harekete geçirmeye çalışır, ki, zamanla bu beden (ölümle) geride bırakılabilsin ve serbest kalan ruh geldiği yere dönsün… Dünya Öğretmeni Dünya’yı terkettiğinden beri (…) insanoğulları ile kalmış, gerçekte hiçbir zaman gitmemiş, sadece görünüşte gitmiş ve yolu bilenlerce, fizik bir beden içinde Himalayalar’da yerleşmiş ve iki yüce Kardeşi, Manu ve Mahachohan (Uygarlık Rabbi) ile yakın işbirliği içinde faaliyet gösterir bir halde bulunabilir.

Her gün hayır duasını dünyaya yağdırmakta ve her gün, güneş batarken, Bahçesindeki yüce çamın altında, elleri gerçekten ve samimiyetle yüksek amaçlar edinmeyi arayan tüm insanlar üzerinde hayır dua ile yukarı kaldırılmış bir halde durur. Tüm arayanlar O’nun tarafından bilinir ve onlar O’nu idrâk etmeseler bile O’nun yaydığı ışık onların arzularını uyarır, mücadeleci yaşamın kıvılcımını besler ve talip olanı kamçılar, tâ ki, o önemli gün ağarsın: Onlar (okült anlamda) «yüceltilmiş» varlık olan O kişi ile yüz yüze durdukları zaman, kutsal sırların İnisiyatör’ü olarak, Kendisi üzerine tüm insanlar cezbedilecektir.

Dünya Öğretmeni ve Altınçağ Rehberliği
Bilim Araştırma Merkezi Yayınevi, İstanbul — 1978

Editör (CMD)
Editör (CMD)http://www.felsefehayat.net
Yazılarını Mavi Melek Edebiyat Topluluğu, Düşünbil gibi dergilerde yayınlama fırsatı buldu. FOL Kitap öncülüğünde bazı kitapların hazırlanmasında görev aldı. Bu kitaplardan bazıları "Sorunsallıkta Yaşamak", Jan Patočka, Plotinos, "Tanrı, Ruh ve Mit", Henri Bergson. 2009 yılından bu yana felsefehayat.net'in (kurucu) editörlüğünü sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

DİĞER YAZILAR